Mohutný ohňostroj pozdraví 100 let novodobé české státnosti

Z mohutného pontonového soulodí mezi Čechovým a Štefánikovým mostem na Vltavě se k nebi na počest 100. výročí vzniku samostatného českého státu vydají téměř čtyři tuny pyrotechnických efektů. Stane se tak v neděli 28. října 2018 v symbolický čas – v 19:18 hodin v rámci pyromediální show, kterou připravuje firma Makalu Fireworks na objednávku Česká centrály cestovního ruchu – CzechTourism. Cena ohňostroje je skoro dva miliony korun.

Celková doba trvání celé show bude 10 minut a 10 vteřin a bude rozdělena do pěti obrazů. Před samotným zahájením ohňostroje zazní i několik signálních ran jako upozornění pro diváky i jako jisté varování pro ptáky a další živočichy u řeky. První zazní v 19 hodin, další pak po 10 deseti a pěti minutách. A pak to celé začne.

Již zmíněné čtyři tuny pyrotechniky se dělí na 204 druhů a celkový počet výmětů či inicializací bude 4512 odpálených za pomocí 2037 elektrických impulzů. Samotné soulodí se skládá ze 70 metrů dlouhé lodi a čtyř pontonů. Efektivní délka odpaliště je pak asi 200 metrů. Letošní specialitou bude vystřelování číslic na oblohu a také zobrazení významných letopočtů v podobě ohnivých nápisů vysokých téměř 2,5 metru. Na doprovodné ozvučení je pak připraven další ponton s jednou z nejsilnějších aparatur v ČR. Zvukový doprovod pro vzdálenější diváky ale bude také přenášen na rozhlasové stanici Hitrádio City 93,7 FM.

Ohňostroj Společné století, jak uvádí na svém webu Czech Tourism, bude ve svých jednotlivých obrazech skládat poctu významným sportovním momentům, české hudbě, přírodě i státním symbolům České republiky. Rozdělen bude do pěti obrazů, úvodní „Hrdost“ doprovodí Smetanovy fanfáry z opery Libuše, druhý obraz Vlastenectví“ podbarví Vltava z cyklu Má Vlast, přičemž modré a zlaté pyrotechnické efekty budou uspořádány tak, aby navodily dojem mihotajících se vlnek řeky Vltavy. Třetí obraz „Panenská příroda“ bude výletem po českých i moravských horách a loukách, doprovodí je melodie Vadima Petrova z Krkonošských pohádek. Čtvrtý obraz „Šampióni“ začíná záznamem komentáře sportovního moderátora Roberta Záruby ze ZOH v Naganu a připomíná české sportovní úspěchy. Závěrečný „Národ“ doprovodí melodie Zdeňka Svěráka a Jaroslava Uhlíře Chválím tě země má a státní hymna České republiky. Ta pyromuzikální show uzavře společně s ohňostrojem vyvedeným v barvě trikolory.

Ideálními místy pro sledování ohňostroje bude Dvořákovo nábřeží či náplavka na Františku, mosty nad Vltavou a případně pražská Letná. Nábřeží Eduarda Beneše bude pro veřejnost zavřeno.

Čtyřka v obraze
pop-up 304 lanovka 003 DSC05363 S principálem Divadla Na Jezerce si popovídal i starosta Pavel Caldr. Prostor pod Jižní spojkou pokrývají nyní jenom graffiti. lanovka lanová dráha na Petřín 001
>

Kalendář akcí

  • Žádné události

Počasí

Miniaplikace na váš web
YoWindow.com Forecast by yr.no