Hledají se Stromy svobody, pomoci můžete i vy!

Před nedávnem odstartoval zajímavý projekt, o kterém je dobré vědět a pomoci mu. Nadace Partnerství pořádá u příležitosti 100. výročí vzniku Československa roční kampaň Stromy svobody 1918-2018. V rámci této kampaně nadace pátrá po Stromech svobody vysazených v letech 1918, 1919 na počest republiky a k připomínce svobody a demokracie. Další podrobnosti v článku…

Hledají se také stromy, které obce či spolky a občané vysadili u stejné příležitosti v pozdějších letech, například v roce 1928, 1945, 1968 a podobně. „Samotnou kampaň podporují organizace jako například Post Bellum, Česká rada dětí a mládeže, Sokol, Svaz měst a obcí a řada dalších,“ říká Adéla Mráčková z Nadace Partnerství.

Neroste náhodou takový Strom svobody ve vašem okolí nebo v místech, která znáte? 

Pokud ano, zaregistrujte ho na webu kampaně, aby se o něm dověděla i širší veřejnost. V době vzniku článku jich bylo zatím zaregistrováno celkem 60 a jejich umístění můžete sledovat i na mapce. Cílem nadace je objevit alespoň symbolických 1918 Stromů svobody. „Kromě toho bychom rádi podpořili jejich vyhlášení za památné a jejich odborné ošetření na jaře 2018,“ dodává Mráčková.

Vyvrcholením kampaně bude celorepubliková výsadba nových Stromů svobody, zřejmě v říjnu 2018, pro kterou ve spolupráci se společností Arboeko poskytne nadace 100 sazenic vzrostlých lip.

V příloze ke stažení (PDF) se můžete dočíst o Stromech svobody více. Po jejím stažení ji můžete i poslat dál, třeba e-mailem, či můžete tuto kampaň pomoci sdílet na sociálních sítích.

Nadaci proto udělá radost, pokud se do kampaně zapojíte i vy nebo alespoň pomůžete s její propagací. Řada Pražanů má „své kořeny“ rozeseté po celé republice a třeba se u vašich příbuzných a známých či na oblíbených víkendových chalupách a chatách podaří díky vám nějaký pozapomenutý Strom svobody objevit!

(red)

Čtyřka v obraze
Prasátko se opéká. DSC01673 Počasí oslavám přálo. Dětská atmosféra, letos bylo na festivalu doopravdy hodně nejmladších. bus pruvod 021 DSC01593
>

Kalendář akcí

  • Žádné události

Počasí

Miniaplikace na váš web
YoWindow.com Forecast by yr.no