Učit se historii můžete i nenásilně, třeba deskovou hrou Karel IV.

Nejvýznamnější panovník vrcholného středověku, neobyčejně vzdělaný a inteligentní vládce – takový byl Karel IV., který letos přijímá pocty k velkému jubileu. Svůj obdiv mu vyjádřil i český výrobce her a hraček Dino Toys, který vyvinul novou edukativní hru Karel IV. Tu nabídl k otestování do osmi základních škol napříč regiony České republiky.

Za hlavní město se do projektu zapojily dvě školy – ZŠ Petřiny a ZŠ Štěpánská. Podle dotazovaných učitelů je hra pro žáky silnou motivací k opakování a rozšíření učiva, navíc se dozvěděli zajímavosti, které nejsou součástí běžné výuky.

karel-ivČím se Karel IV. zapsal do našich dějin, jak žil, ale i co jedl nebo jak se oblékal – o tom a mnoha dalších historických i kulturně společenských zajímavostech se učili žáci dvou základních škol v Praze. Místo biflování na ně čekala desková hra, která je zábavnou formou vtáhla přímo na dvůr Karla IV. Na základě pozorování se učitelé shodli, že edukativní hry do výuky patří. Na hře Karel IV. oceňují především zajímavé otázky, poutavé úkoly, a také aktivitu a spolupráci dětí ve skupině.

„Hra Karel IV. nám zpestřila výuku, děti z ní byly hodně nadšené a myslím si, že se dozvěděly i mnoho nového. Podpořila vzájemnou soutěživost a poskytla mnoho nových podnětů, díky kterým jsem se rozhodla prohloubit probíranou látku o tomto panovníkovi. Samotní žáci oznámkovali hru jedničkou, “ říká učitelka Mgr. Kateřina Grünwaldová ze ZŠ Petřiny Jih v Praze 6.

Ředitelka ZŠ u svatého Štěpána Mgr. Dagmar Bernoldová v Praze 2 dále doplňuje: „V mé třídě jsme hru zařadili do výuky v rámci opakování učiva a osobně si myslím, že si při ní žáci zapamatovali i některé nové informace. Soutěž pro ně byla silnou motivací. Dlouhodobější využívání této hry podle mne může přispět ke zkvalitnění výuky o Karlu IV. a plánuji ji zařadit mezi didaktické pomůcky do hodin prvouky a vlastivědy.“

Do projektu testování vstoupilo osm pokrokových ZŠ z celé ČR

karel-iv-wiki-006Prověřování vědomostí o slavné éře českého panovníka prostřednictvím hry Karel IV. proběhlo na osmi základních školách v různých krajích České republiky. Oslovení učitelé se téměř jednohlasně shodli (90 %), že hra podpořila zájem dětí o historii. Více než 80 % si dokáže představit tuto hru i nadále využívat ve svých hodinách a uvítá inovace v podobě dalších historických témat.

„Zvažujeme, že koncept hry Karel IV. v budoucnu uplatníme i pro další témata a ve spolupráci s učiteli dějepisu vytvoříme speciální edici zábavných edukativních her, která bude vycházet ze školních osnov. V podobném designu a na stejném principu karet s tematickými otázkami. Ostatně právě tyto dvě vlastnosti nejčastěji chválili v provedeném průzkumu jak učitelé, tak samotní žáci,“ vysvětluje Jan Šlemín, jednatel a výkonný ředitel společnosti Dino Toys.

karel-iv_hra-2-final-k-pouzitiDeskovou hru Karel IV. vytvořili experti z přední „továrny na hračky“ v Česku. Společnost Dino Toys při její výrobě zohlednila potřeby věkové skupiny děti od 8 let a na uvedení hry spolupracovala široká škála odborníků, učitelů základních škol, dětské kluby a vybrané maminky. Snad právě proto se zrodila „deskovka“, která je plná dobových tematických otázek a situací, které charakterizují dobu panování Karla IV. Hravou formou tak i úplní začátečníci jsou schopni vstřebat znalosti a reálie z tehdejší doby. Konkrétně poznají klenoty tehdejší architektury, způsob života a další zajímavosti z vrcholného středověku. Podívají se do Nového Města pražského, zavítají do hlubokých karlštejnských lesů nebo dojdou až do katedrály svatého Víta, kde je čeká finále.

karel-iv-wiki-001Deskové hry podporují i čeští psychologové

Na význam hraní deskových her i v době elektronických hraček poukazují také přední čeští psychologové. Podle PhDr. Václava Mertina hry podporují kreativitu, posilují sociální dovednosti a mají nezastupitelnou roli ve vývoji osobnosti dítěte. „Hraní deskových her má celou řadu benefitů. Touto cestou se děti učí trpělivosti, přímé reakci na vzniklou situaci a důležitý je také aspekt komunikace v rodině. Společných aktivit v rodinném kruhu ubývá, a právě deskové hry jsou ještě v tomto směru stálicí s pozitivním dopadem na všechny členy rodiny,“ říká respektovaný dětský psycholog PhDr. Václav Mertin z Katedry psychologie Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze.

 

Dino Toys – známka české kvality

dinologoRodinná česká firma Dino Toys působí na trhu od roku 1993. V současnosti patří k předním výrobcům puzzle, deskových her, karet a dalších hraček v České republice i na Slovensku. Výrobce si velmi pečlivě hlídá kvalitu a je držitelem značky Bezpečná a kvalitní hračka. Sleduje nejnovější trendy v celosvětovém měřítku. Velký důraz klade také na hravý design a vývoj her, které vychovávají a hráče od útlého věku až do dospělosti, a v každém věku mu tak nabízí adekvátní hru pro rozvoj motorických a myšlenkových dovedností. Výroba většiny produktů Dino Toys probíhá v Mnichově Hradišti. Největšího úspěchu dosáhla firma s hrou Dostihy a sázky, která se v několika obměnách prodává už bezmála 25 let. Mezi bestsellery patří také hry Člověče, nezlob se!, Pojď si hrát, Kris Kros nebo „retro“ plastová Tatra 148 na pískoviště, která se letos rozrůstá o novou kolekci hraček na písek. Více na www.mojedino.cz .

Čtyřka v obraze
Dětská atmosféra, letos bylo na festivalu doopravdy hodně nejmladších. bus pruvod 052 DSC01631 Fiat-Doblo-1 bus pruvod 006 Být požárníkem také není špatné.
>

Kalendář akcí

  • Žádné události

Počasí

Miniaplikace na váš web
YoWindow.com Forecast by yr.no