Vánoční trhy v centru Prahy startují již v sobotu, zajděte se podívat

Oslavy vánočních svátků v Praze se ponesou v duchu tradic a lásky k přírodě. Zásluhou moderních technologií ale budou mít i nádech 21. století. Centrum metropole se oblékne do přírodních prvků s živými stromky i vůní jehličí a bílé střechy prodejních domků navodí zimní atmosféru.

Chybět nebudou interaktivní koutky a dílny pro děti, bohatý hudební program a divadelní představení, multifunkční pódium či řemeslné stánky. Největší Vánoční trhy v České republice na Staroměstském a Václavském náměstí začnou v sobotu 26. listopadu 2016.

vt-2016-003_1Společnost Taiko, která v metropoli organizuje Vánoční trhy od roku 2004 a získala za ně vysoká ocenění od prestižních zahraničních médií a turistických vydavatelství, uspěla také v novém výběrovém řízení vypsaném Magistrátem hlavního města Prahy. Představila v něm nový koncept trhů, s jehož podobou se setkají obyvatelé a návštěvníci hlavního města už letos.

„Přestože jsme po vyhlášení výsledků výběrového řízení měli tentokrát na přípravu trhů méně času, náš tým to přijal jako výzvu. Zásluhou nasazení všech jeho členů tak budeme moci představit veřejnosti novinky ve všech oblastech. Budou se týkat výzdoby, designu i rozmístění prodejních domků, prodejního sortimentu, pestřejšího programu i zařazení zcela nových prvků – například unikátního multifunkčního pódia či většího propojení audio a video prvků. Věříme, že tyto změny návštěvníky zaujmou a že se nám podaří navodit sváteční atmosféru,“ říká předseda představenstva společnosti Taiko Libor Votruba.

vt-2016-011_1Tisíce zářivých světel

Vánoční smrk letos pochází z Královéhradeckého kraje. Vyrostl na soukromém pozemku nedaleko městyse Pecka a rostl asi sedmdesát let. Zahalí ho 4,5 kilometru LED řetězů. Ozdobí ho dva tisíce vánočních koulí, devětatřicet světelných dřevěných luceren a padesát ozdob ve tvaru perníčků. Smrk rozzáří také dvacet led mašliček. Poprvé se rozsvítí v sobotu 26. listopadu 2016 odpoledne v 17:30 hod.
Kolem stromu bude ručně malovaná perníková vesnička doplněná mnoha živými stromky. Hned za smrkem najdou děti i oblíbený koutek se zvířátky.

V loňském roce se vánoční strom poprvé rozsvěcel v několika časech a ukázalo se, že veřejnost nový model přivítala. Letos jsme se rozhodli, že strom budeme rozsvěcet stejným způsobem, a umožníme tak většímu množství lidí sledovat světelnou a hudební show mnohem pohodlněji. Pražané a návštěvníci Prahy tak budou moci sledovat rozsvícení stromu v pravidelných intervalech každý večer,“ uvádí radní hlavního města Prahy Karel Grabein Procházka.

Strom se bude rozsvěcet za doprovodu klasické hudby na motivy předehry z opery Vilém Tell skladatele Gioacchina Rossiniho. Každé rozsvícení potrvá tři minuty a osm vteřin – světelná show začne denně vždy v časech od 17:30, 18:30, 19:30 a ve 20:30 hodin.

vt-2016-010_1Strom i náměstí ozdobí dekorace našich prababiček

Staroměstské, ale i Václavské náměstí ozdobí tradiční barvy – zelená, bílá, zlatá a červená. Tématem výzdoby bude návrat ke kořenům českých lidových tradic. „Čerpali jsme inspiraci z lásky k přírodě, v jednoduchosti a střídmosti. Chceme připomenout pokoru našich předků, jejich životní styl, lidovou tvořivost, respekt ke krajině a rozvážné nakládání s jejími zdroji,“ upřesňuje autorka designových návrhů ze společnosti S.O.S. DEKORACE Michaela Valentová,.

Tvůrci dekorací proto kladou důraz na přírodní materiály, jako jsou jehličí, jmelí, dřevo, perníčky a cukroví. Prostor Staroměstského náměstí zkrášlí také velké množství živých a osvětlených vánočních stromků umístěných v celém prostoru tržiště. Vůně jehličí bude cítit v celém prostoru. „Máme připraveno trojnásobné množství živých stromků (bude jich 50 ks) a tři tuny čerstvého jehličí, aby přírodní materiály byly skutečně v prostoru znát,“ upřesňuje Michaela Valentová.

Prodejní stánky dostanou zcela nové, tematicky dekorované štíty se zapletenými girlandami (průměr girland 45 centimetrů) s tradičními vánočními koulemi. Nové informační materiály a panely pomohou návštěvníkům s lepší orientací v nabídce prodejců a denního kulturního programu. Prostor Staroměstského náměstí navíc vyzdobí obří jehličnaté vánoční koule. Chybět nebude ani oblíbený a bohatě dekorovaný vyhlídkový most a v zahrádce naproti kostelu Svatého Mikuláše bude umístěný dřevěný Betlém v designu perníku.

vt-2016-006_1Nový prvek – multifunkční pódium

Letošní novinkou je multifunkční pódium o velikosti 7×7 metru, které se skládá z hlavního pódia 7×5 metru a předscény 7×2 metru. Nabídne živá vystoupení skupin a souborů, promítání pohádek a adventních koncertů, otevřený prostor pro posezení a odpočinek i dětské kreativní dílny. „Z pódia se stává multimediální prostor, který je zahalený do výtvarného divadelního hávu a jeho funkce přesahují rámec standardního pódia. V přední části má ´forbínu´ – sníženou představenou plochu pro menší vystoupení. V dobách mimo program se pak hlavní pódium promění v prostor k posezení s výhledem, vánoční kino nebo třeba také v dětské dílny,“ popisuje Pavel Kocych.

Na výzdobu stromů a girland použijí dekoratéři zhruba sedm a půl tisíce vánočních koulí. Na osvětlení celého Staroměstského náměstí pak spotřebují deset kilometrů ekologických LRD řetězů. Štít pódia ozdobí pro větší efekt široké baňky. Samotné girlandy budou doplněné tzv. flash efektem, problikávajícím bílým světlem, připomínajícím malé hvězdy.

vt-2016-016_1Program: koncerty, filmy i divadlo

Návštěvníci Staroměstského náměstí si budou vychutnávat atmosféru po celý den za tónů vánoční hudby. Samotný program na pódiu vychází z českých svátečních tradic. V podání dětských, amatérských i profesionálních souborů a muzikantů z České republiky i ze zahraničí zazní koledy, sólový i sborový zpěv a také koncerty. Malé i velké návštěvníky navíc čekají divadelní představení. Celý předběžný program najdete ke stažení jako PDF soubor zde:

„Kulturní program je natolik rozmanitý, že si v něm určitě každý najde to, co ho baví a zajímá – od dětí až po seniory, od Pražanů, tuzemských turistů až po zahraniční hosty. O nedělích se budou promítat adventní filmy a dětské pohádky, zazní také adventní koncerty. Uspořádáme autogramiády, besedy s herci, setkání s pohádkovými postavičkami, oblíbené odpoledne s rekordy a kuriozitami a pravidelně se mohou děti od 17.30 hodin těšit na promítání Večerníčků,“ upřesňuje programová manažerka trhů Libuše Klinková,.

Program na multifunkčním pódiu se uskuteční každý den. Dopoledne a večer mohou pódium využít návštěvníci k posezení a konzumaci jídel, od 16 hodin na něm začnou živá vystoupení. Dětské kreativní dílny budou v prostoru pódia v pravidelných termínech (podrobné informace o termínech a tématech dílniček na www.trhypraha.cz). Pečlivě vybraný a odborně školený personál zde mimo jiné zabaví ratolesti návštěvníků.

Organizátoři trhů Na Staroměstském a Václavském náměstí věnují velkou pozornost také zajištění bezpečnosti návštěvníků. Kromě hlídek Policie ČR a Městské policie budou střežit prostor obou tržišť také členové bezpečnostní agentury.

vt-2016-009_1Otvírací doba prodejních stánků

Prodejní domky s širokým produktovým sortimentem budou otevřeny na všech náměstích každý den od 10 do 22 hodin. Některé stánky s občerstvením budou otevřeny denně od 10 hodin až do půlnoci.

Návštěvníky trhů jistě potěší, že ceny občerstvení zůstanou stejné jako loni navzdory zdražení některého zboží i surovin. Společnost Taiko navíc přichází s novinkou v podobě pravidelných kontrol prodejců, zda nabízejí zboží odpovídající schválenému vánočnímu charakteru a dodržují veškerá pravidla.

Trhy se rozmístěním prodejních domků na Staroměstském náměstí vrací k původnímu tvaru hvězdy. „ Prodejní domky natočíme tak, abychom zlepšili průchodnost tržištěm. Kolem sousoší navíc bude méně stánků a vznikne tak vzdušnější prostor,“ vysvětluje architekt trhů Pavel Kocych.

Vánoční trhy 2016 začnou na Staroměstském i Václavském náměstí 26. listopadu a potrvají až do 6. ledna 2017. Do vánoční atmosféry se ponoří souběžně i náměstí Republiky od 26. listopadu do 30. prosince 2016.

DTP studio

Čtyřka v obraze
Při běhu s míčkem děti spíše chodily. DSC01574 Kromě běžců si sedmičku uživali i jejich čtyřnozí přátelé. DSC02665 lanovka lanová dráha na Petřín 012 Ceremoniář.
>

Kalendář akcí

  • Žádné události

Počasí

Miniaplikace na váš web
YoWindow.com Forecast by yr.no