Ve středu proběhla blokáda Spořilovské spojky, ukázala na neúnosnou situaci místních

Víc než stovka obyvatel Spořilova i dalších částí Prahy se ve středu 14. září 2016 vydala pěšmo po Spořilovské spojce, aby blokádou komunikace poukázala na problémy se stále nedokončeným Pražským okruhem. Podpořit je přišli i někteří zastupitelé Prahy 4, Prahy 11 a i pár městských politiků. Pozvaný ministr dopravy či hlavní hygienička se neobjevili.

První účastnící akce se na vozovce objevili v 17:17 hod. za asistence policie a antikonfliktního týmu. Policie se zprvu snažila blokádě zabránit, když vysvětlila oznamovateli akce, že se její účastníci dopustí protiprávního jednání. Nicméně brzo pochopila, že se stejně půjde. Pak se nažila alespoň zabránit úplné blokádě a směřovat lidi do pomalého pruhu, aby byl rychlý průjezdný. Po čtyřech minutách to ale vzdala a zavřela spojku úplně a kamiony sužovaná silnice s novým tichým asfaltem patřila jen protestujícím.

dsc05774Úsek dlouhý asi 860 metrů absolvovali účastníci blokády během 13 minut. V 17:31 policie pustila vedle docházejících posledních účastníků alespoň osobní auta a v 17:34 se rozjely i kamiony. Vzápětí se do lokality opět vrátil hluk a smrad.

Na závěr akce dorazil i náměstek primátorky Petr Dolínek, který „uvízl v zácpě“ a s účastníky si poměrně dlouho povídal a vysvětloval, co Praha může a nemůže v podpoře urychlené dostavby Pražského okruhu – stavby SOKP 511 – vlastně udělat.

dsc05704Zajímalo nás, proč blokádu nepřišlo podpořit i více zastupitelů z Prahy 4. Jak jsme zjistili, tak zrovna v uvedený den měli jednání. Během odpoledního jednání sice padly dva návrhy na hodinové přerušení jednání, aby zastupitelé mohli vyrazit své občany podpořit, ale, světe div se, zastupitelé si to ani v jednom případě neodsouhlasili. Tak dorazili zřejmě jen ti, co jim to leželo nejvíce na srdci.

Jedním z nich byl i Jan Schneider (Pro Prahu), který nám k tomu řekl: „Pravda, již před prázdninami deklarovala naše rada jednoznačnou podporu dostavbě Pražského okruhu, ale lepší než jedna deklarace jsou lidi s kamiony v zádech a v záběrech médií. Připravuje se sice „těžké“ zakrytí Spořilovské, ale stále se domnívám, že půjde jen o příjemné ulehčení životu na Spořilově a ptám se, co zbytek trasy, kudy kamiony objíždějí neexistující část okruhu? Odpověď je jasná – urychleně dostavět! A vím, že až bude podobná akce příště, aby politici ve vládě a na magistrátu nezapomněli, tak půjdu znova!“

dsc05708

Větší obrazovou galerii najdete na odkazu ZDE .

Malé video z akce je zde:

Čtyřka v obraze
Takhle ne! Kdo si kreslí, nezlobí. DSC01572 lanovka na petřín 128 DSC_0008 Dětem zazpíval Petr Kolář.
>

Kalendář akcí

  • Žádné události

Počasí

Miniaplikace na váš web
YoWindow.com Forecast by yr.no