Objevil se další termín pro zahájení dostavby části Pražského okruhu

Středa 7. září 2016 by mohla být dalším ze dnů, kdy se píší dějiny Pražského okruhu. Tedy, pokud vše dopadne, jak má. Tnto den se totiž setkal premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) a další členové vlády s primátorkou Adrianou Krnáčovou (ANO) a probírali osud jihovýchodního segmentu této veledůležité stavby, na kterou obyvatelé metropole, a nejen oni, netrpělivě čekají již léta.

Hovořilo se především o propojce „brněnské“ dálnice D1 s trojicí dálnic D8, D10 a D11, která by umožnila tranzitní dopravě projíždět metropolí a jejím okolí po kapacitní komunikaci a nezajíždět zcela nesmyslně na Jižní Město, Spořilov a do dalších městských částí. Pražský okruh ale není jen o kamionech a tranzitu, jeho role je i pro další fungování dopravy v metropoli naprosto klíčová.

cz-ip01a_okruh_prazsky_okruh_2016Ano, hovořilo se o ostře sledované stavbě SOKP 511, která by od Modletic, kde na jedné straně torzo Pražského okruhu končí u dálnice D1, dovedlo dopravu k dalšímu torzu u Běchovic, za kterými pokračuje právě modernizovaný úsek SOKP 510, ze kterého přímo odbočují dálnice D11 a D10 a nepřímo pak i kapacitní spojka k dálnici D8 (stavba SOKP 520, která by ji měla nahradit je v ještě větší mlze budoucna, než SOKP 511 – pozn. red.).

Podle dohody vlády s hlavním městem, by měly práce na úseku SOKP 511 začít nejpozději koncem roku 2019. Dalším positivem je, že se neuvažuje o jiné variantě, než té, která vede kolem Běchovic přímo k SOKP 510.

Po jednání uvedl premiér Sobotka, že: Stavba Pražského okruhu je klíčová nejen pro Prahu a Středočeský kraj, ale je prioritní a strategická pro celou Českou republiku, protože na ni postupně navazuje většina českých dálnic,“ a dodal:Potvrdili jsme si ambiciózní cíl, zahájit výstavbu Pražského okruhu v úseku 511 do konce roku 2019. Chci za vládu jasně slíbit občanům, že uděláme maximum pro to, abychom byli schopni zahájit výstavbu v tomto termínu.“ V podobném duchu se vyjádřila i primátorka Krnáčová: „Když Praha nedostaví tuto část okruhu, zásadně si podřízne budoucí rozvoj. A to nikdo z nás nechce.“

sobotka-a-krnacova-k-sokp-511-01Nezbývá něž věřit, že vyřčená slova byla myšlena naprosto vážně a zodpovědně a všechny strany pro termín zahájení vlastní stavby SOKP 511 udělají vše potřebné. Z tohoto důvodu vznikne i nová pracovní skupina, která by na postup přípravy této zhruba dvanáctikilometrové stavby měla dohlížet.

Zatím největším viditelným oříškem je získání nové studie EIA, bez které se pokračovat v přípravě stavby nedá. Na té se již intenzivně pracuje. Hotova by mohla být do února 2017 a pak by ji mohlo během šesti měsíců projednat ministerstvo životního prostředí.

Právě zastaralá EIA (byť v podstatě platná) z doby předunijní byla jablkem sváru mezi ČR a Evropskou komisí a způsobila vyřazení stavby SOKP 511 ze skupiny těch unijně dotovaných staveb, které posouzení vlivu na životní prostředí mohly získat ve speciálním režimu.

prazsky-okruh-co-kam-vede

Čtyřka v obraze
pop-up 103 lanovka na petřín 101 lanovka lanová dráha na Petřín 008 DSC_0012 Umění se kloubí s pohádkou - Lubomír Brabec a la Děd Vševěd. bus pruvod 039
>

Kalendář akcí

  • Žádné události

Počasí

Miniaplikace na váš web
YoWindow.com Forecast by yr.no