Máte doma pylového alergika? Zkuste pražský med!

Naše redakce se na začátku září šla podívat na zajímavou akci, kterou pro školáky i další obyvatele Prahy 4 připravila zdejší radnice ve spolupráci s Lesy hl. m. Prahy. Účastníky naučné procházky s názvem Za zvířátky do Kunratického lesa přivítala u hráze rybníka Labuť slunná středa a několik vpravdě lesních zastávek, na kterých se mohli dozvědět řadu zajímavostí o obyvatelích pražských lesů.

Nás ale zaujalo pracoviště poslední – Kunratická včelnice. Kromě klasických včelích úlů zde byly k vidění i repliky historických klátů (špalkový včelí úl). Nás ale zaujalo povídání našeho průvodce, který na závěr zastavení ve včelnici dal každému dítěti na ochutnání i kousek zdejšího medu na zmrzlinové špejli. A chutnal všem!

med-vcely-lesy-hl-m-prahy-004Při zajímavém povídání jsme pak zabrousili i na otázku složení medu. Kromě fruktózy a glukózy, které v dobrém medu z cukrů kralují, zde najdeme i menší množství dalších cukrů, jako sacharóza či maltóza apod., pak asi šestinu vody a méně než jednu dvacetinu dalších látek, které jsou ale pro nás velmi významné. Když vynecháme popel, proteiny, vitamíny, aminokyseliny a další, tak už zbývá jen pyl. A právě pyl, byť může u někoho způsobovat alergie, tak může s jejich projevy i pomáhat.

A o co jde? Většina alergiků miluje zimu, déšť a prostě ta období roku či stavy počasí, kdy pyl z květů nelétá. Důvod je jasný. Pylové alergie vznikají dlouhodobým vystavováním organismu velkému množství alergenu. A jsme u toho, jak by našim alergikům med od pražských včelek mohl pomoci. Pilné včelky s akčním rádiusem (doletem) mezi 2 až 5 kilometry sbírají „materiál“ pro med od všeho kvetoucího a v místě a čase dostupného. Donesou tedy i pyl zrovna kvetoucích alergenů. Část z něho pak samozřejmě skončí i v medu.

med-vcely-lesy-hl-m-prahy-001A část odborníků pak doporučuje právě konzumaci medu z místa bydliště, který má ty správné alergeny v sobě. Praha je v tomto ohledu z hlediska medu trošku unikátem co do pestrosti skladby alergenů. Najdete tu snad skoro všechno. Určitě více, než v medu získaném od monokulturních lánů.

Dlouhodobou konzumací malých dávek medu si pak vaše tělo může postupně na alergen zvykat, aktivuje se imunitní systém a jeho reakce pak v opravdové pylové sezóně nemusí být tak prudká.

A kdy by se mělo začít? Logicky na podzim a pokračovat i v zimě. Stačí opatrně začít pravidelně jednou lžičkou denně (později třeba i lžící) několik měsíců před pylovou sezonou. Tato „medová terapie“ bývá co do účinku srovnávána s alergologickou injekcí. A jak jsme již řekli, alergii sice nemusí zcela vyléčit, ale určitě pomůže zmírnit její projevy. Přesto však doporučujeme alergikům, zvláště těm s opravdu prudkými reakcemi, aby „medovou terapii“ napřed konzultovali se svým lékařem.

A jsme tam, kde jsme chtěli být. Pražáci by tedy měli papat med od pražských včelek. A kdo ho v Praze nabízí? Samozřejmě včelaři, ale těch zas až tak moc není. No a pak samozřejmě Lesy hl. Prahy jako produkt ze svých devíti včelnic.

med-vcely-lesy-hl-m-prahy-009Kam tedy pro něj?

Příslušnou „lékárnu“, kde můžete med zakoupit, najdete přímo ve středisku Ekologické výchovy Lesů hl. m. Prahy na adrese Práčská 1885, Praha 10 – Záběhlice v budově bývalého mlýnu Práče. Dopředu je šikovné kontaktovat zástupkyni vedoucího střediska a šéfovou přes včelařství Petru Fišerovou – tel. 775 018 624 (popř. emailem).
A kolik si musíte připravit peněz? Ceny medu v době vzniku článku byly: 1kg – 150 Kč, 0,5kg – 80 Kč, 0,25kg – 40 Kč.

med-vcely-lesy-hl-m-prahy-008

Čtyřka v obraze
Klouzačka přímo září novotou. Skvělý bubeník z Celula NY. Čeká se na pana cukráře. Snad nikdo nespadne pod kola aut. DSC01572 V sedm večer již na trati skoro nikdo nebyl.
>

Kalendář akcí

  • Žádné události

Počasí

Miniaplikace na váš web
YoWindow.com Forecast by yr.no