Vedení metropole nemá z představ vlády o Pražském okruhu pražádnou radost…

Za skandální považuje náměstek primátorky a radní pro dopravu Petr Dolínek (ČSSD) hrozbu, že by měla být vyřazena z prioritních dopravních staveb východní část Pražského okruhu – stavba SOKP 511.

Rada hlavního města Prahy dnes na mimořádném zasedání přijala usnesení, kde konstatuje, že: „že stavba č. 511 Pražského okruhu (Běchovice – D1) je klíčovou dopravní stavbou pro odlehčení tranzitní dopravy uvnitř Prahy“. Zároveň rada dala náměstku Dolínkovi mandát k veškerým možným úkonům a jednáním, které by vedly k zahájení realizace stavby.

Petr Dolínek (ČSSD)

Petr Dolínek (ČSSD)

Sám Dolínek plánuje se obrátit na evropské komisaře i na občanská sdružení. „Všech 16 starostů dotčených obcí deklarovalo, že stavbu podporují. Nerozumím tomu, proč do této doby nevydala příslušná ministerstva životního prostředí a dopravy potřebná rozhodnutí,“ komentuje rozhořčeně situaci Petr Dolínek..

Evropská komise požaduje, aby byla stavba 511 vyřazena z prioritních staveb, které chce stát dokončit podle starého zákona o posuzování vlivu na životní prostředí (EIA) kvůli neexistenci územního rozhodnutí. Případná nová EIA a její projednání by znamenalo časový odklad vydání územního rozhodnutí minimálně o 5 let.

Spořilovská spojka kolony kamiony 010„Vyřazení úseku 511 by znamenalo další neúměrné zatížení Spořilova a dalších částí Prahy, které trpí kamionovou dopravu kvůli chybějícímu úseku propojujícímu brněnskou a hradeckou dálnici. Obrátím se přímo na jednotlivé evropské komisaře a naši situaci jim chci vysvětlit. Už nyní jsou zdravotní rizika pro obyvatele dotčených částí velmi vysoká a další odklad si prostě Praha nemůže dovolit. Dnes mám schůzku se starostou Prahy 4 Petrem Štěpánkem a domnívám se, že tato nastalá situace se stane tématem číslo jedna našeho jednání,“ říká náměstek Dolínek.

Oblast Spořilova je hustě obydlena, problém se týká více než 10 tisíc obyvatel. V loňském roce byla provedena měření na Spořilově v bytech i mimo byty a ukazuje se, že zdravotní poškození obyvatel Spořilova je mimořádně vysoké.

„Silniční okruh kolem Prahy, stavba 511 Běchovice – dálnice D1“ je částí vnějšího Pražského okruhu, který má propojit přes Běchovice dálnice D1 a D11 a umožnit Prahu objet z východu. Stavba okruhu se plánuje již několik desetiletí, ale stávající územní řízení začalo až v roce 2008. Kvůli sporům o to, zda vydané povolení EIA o dopadech na životní prostředí je stále ještě v platnosti, bylo stavební řízení letos v únoru přerušeno. Vláda se pak po zásahu premiéra Bohuslava Sobotky rozhodla, že připraví novelu zákona, která umožní dokončení prioritních staveb, včetně stavby 511 (a tento zámysl zřejmě dostává pořádnou ránu pod pás – pozn. red.).

Celé usnesení rady najdete na odkazu ZDE (tři dokumenty PDF ke stažení) a od věci není ani FB profil náměstka Petra Dolínka (ZDE).

Zdroj: MHMP

Spořilovská spojka kolony kamiony 006

Čtyřka v obraze
bus pruvod 023 Další vchod na pozemek, tudy se ale nechodí. DSC01566 lanovka na petřín 132 Počasí oslavám přálo. Ukážeme, co umíme, i před školou v Poláčkově!
>

Kalendář akcí

  • Žádné události

Počasí

Miniaplikace na váš web
YoWindow.com Forecast by yr.no