Přes Spořilov se budou valit kamiony dál. Vláda zvolila dotace místo zdraví lidí…

Po týdnu nejistoty, zda bude ochotna koaliční vláda ČSSD, ANO a KDU-ČSL premiéra Bohuslava Sobotky bojovat u Evropské komise za urychlené dokončení Pražského okruhu, je už jasno. Nebude! Stavba SOKP 511, tedy spojka od dálnice D1 k dálnicím D11, D10 a D8, byla na doporučení Bruselu vyřazena ze seznamu klíčových dopravních staveb, u kterých chtěl kabinet žádat o výjimku ze starých posudků o vlivu na životní prostředí (EIA).

Místo jedenácti staveb se tak bude dál licitovat již jen o desítku. Ani tyto projekty ale nemají nutně zelenou. Vláda totiž dnes schválila další – účelovou novelu zákona o EIA. Ta ve zjednodušení spočívá v tom, že unijní předpisy umožňují ve specifických případech (přírodní katastrofy apod., ale i ohrožení konkurenceschopnosti) jisté změkčení jinak ostrých (a tedy i značně zdlouhavých) požadavků na projednání EIA.

DSC02587Pokud novelu schválí poslanci, a předpokládá se zrychlené projednání již v prvním čtení, tak v podstatě volení zástupci lidu (veřejnosti) dají zelenou vládě (potažmo ministerstvu životního prostředí) k vydání souhlasného stanoviska se stavbami, které by jinak čekalo projednávání celé EIA úplně od začátku.

Stavba SOKP 511, tedy úsek Pražského okruhu od Modletic u dálnice D1 (stavba SOKP 512 – v provozu od 2010) k Běchovicím u právě rozšiřované a již roky hotové stavby SOKP 510 (navazují na ni přímo dálnice D10, D11 – otevírána postupně 1984 a 1993), má tedy zřejmě smůlu. A s ní i obyvatelé Jižního Města, Spořilova a dalších městských částí, okolo kterých se dál bude valit tranzitní kamionová doprava. Pesimistické odhady hovoří o případném zprovoznění SOKP 511 někdy po roce 2030, optimistické lehce před ním.

Kabinet a poslance nicméně čeká i další novela EIA. Zatímco u nás jsme horko těžko, a ke konci již i pod tvrdým nátlakem (stop dotacím), dostali „po dvou pětiletkách“ proces EIA do zákonného rámce EU na jaře roku 2015, tak Evropa nečekala. V roce 2014 svá pravidla o posuzování vlivu staveb na životní prostředí opět novelizovala a očekává, že státy unie je budou implementovat do svých právních řádů do května roku 2017. Co to bude znamenat pro stavbu SOKP 511 a zbývající nehotové části Pražského okruhu (dálnice D0), je ve hvězdách (žlutých v modrém poli).

Čtyřka v obraze
DSC01641 DSC01663 Dětem zazpíval Petr Kolář. pop-up 006 bus pruvod 051 Pozemek působí klidně, to by se v budoucnu mohlo změnit.
>

Kalendář akcí

  • Žádné události

Počasí

Miniaplikace na váš web
YoWindow.com Forecast by yr.no