Prahu čeká na počátku víkendu další průjezd konvoje americké armády

Veřejnost by měla počítat s tím, že od pátku 27. do pondělí 30. května 2016 může na našich silnicích a především dálnicích potkat vojenské kolony. Půjde o přesun amerických vojáků v rámci cvičení Saber Strike v Pobaltí, ke kterému se na část trasy připojí i naši vojáci. Přes dvě stovky kusů vojenské techniky a zhruba pět stovek vojáků bude jistě nepřehlédnutelných.

Českou republiku přesun protne v pátek od hranic s Německem po dálnici D5 a D0 do Prahy, kde bude jejich první nocování. V sobotu si pak Američané vyzkouší rekonstruovanou dálnici D1 až do Vyškova, kde stráví dva dny. Republiku by měli opouštět v pondělí opět po dálnici D1 směrem na Polsko.

DSC06713„Průjezd příslušníků 2. jízdního pluku očekáváme 27. května 2016 ze základny v německém Vilsecku po dálnici D5 a Pražském okruhu D0 do kasáren 17. listopadu v Praze-Ruzyni, kde je plánováno přenocování,“ potvrdila redakci podplukovnice Jolana Fedorková z oddělení komunikace s veřejností Generálního štábu AČR s tím, že v době zhruba 48 hodin před začátkem přesunu bude o jeho detailech informována veřejnost podrobněji.
Dne 28. května 2016 vojáci odjedou po dálnici D1 do Vyškova a Přáslavic, kde budou ubytováni po další dvě noci. Ve zdejších prostorech se také bude konat společný výcvik s českými vojáky zaměřený na střeleckou přípravu, vojenské lezení a řízení vozidel.
V pondělí 30. května 2016 bude kolona pokračovat po D1 a na hraničním přechodu Bohumín opustí Českou republiku.

DSC06666Časový rozestup mezi jednotlivými částmi kolony bude 30 minut a na území České republiky kolonu doprovodí a zabezpečí příslušníci Vojenské policie v součinnosti s Policií ČR. „Při nácviku společného přesunu budou mezi Prahou a Vyškovem do sestavy americké jednotky začleněna i vozidla Iveco ze 74. lehkého motorizovaného praporu z Bučovic,“ doplnila Fedorková.
„Přesun se týká cca 500 vojáků a 225 ks vojenské techniky. Vzhledem k počtu osob a vozidel a pro zachování bezpečnosti i plynulosti provozu na pozemních komunikacích bude kolona rozdělena do 9 částí,“ upřesňuje náčelník Generálního štábu Armády České republiky armádní generál Josef Bečvář.

DSC06614V pátek 27. května 2016 v odpoledních hodinách pozdraví v areálu kasáren Praha-Ruzyně americké i české vojáky ministr obrany Martin Stropnický a náčelník Generálního štábu Armády České republiky armádní generál Josef Bečvář.
„Tímto cvičením NATO reaguje na vývoj bezpečnostního prostředí ve světě a prezentuje soudržnost a připravenost členských zemí ke kolektivní obraně. Také proto proběhne během přesunu společný výcvik českých a amerických vojáků,“ říká ministr obrany Martin Stropnický.
V neděli 29. května 2016 plánujeme pro veřejnost od 14:00 do 17:00 hodin Den otevřených dveří se statickou ukázkou techniky v kasárnách ve Vyškově.

DSC06669

Čtyřka v obraze
DSC01684 DSC01646 lanovka 001 bus pruvod 053 Pohled do kutlochu. Celou show moderoval Honza Musil.
>

Kalendář akcí

  • Žádné události

Počasí

Miniaplikace na váš web
YoWindow.com Forecast by yr.no