Praha 4 se připojí k akci Vlajka pro Tibet

Na budově Úřadu městské části Praha 4 a na historické Nuselské radnici zavlaje v úterý 10. března 2016 tibetská vlajka. Je vyjádřením podpory nenásilnému boji Tibeťanů za autonomii a zachování národní identity a je součástí celosvětové kampaně „Vlajka pro Tibet“.

Vyvěšení tibetské vlajky připomíná povstání, které ve Lhase, hlavním městě Tibetu, vypuklo 10. března 1959 a bylo projevem odporu tibetského národa proti okupaci čínským režimem. Kampaň Vlajka pro Tibet vznikla v polovině devadesátých let v západní Evropě s cílem poukázat na dlouhodobé porušování lidských práv v Tibetu. Další podrobnosti můžete najít na odkazu ZDE .

vlajka pro tibet 2016„Naše nynější solidarita s Tibetem je splátkou za pomoc a podporu v osmdesátých letech, kdy nás demokratický svět podporoval v zápase o lidská práva, a zároveň projevem solidarity k lidem v zemích, které nemají to štěstí žít ve svobodné a demokratické společnosti,“ uvedl starosta Prahy 4 Petr Štěpánek (Trojkoalice/SZ). Vyvěšení tibetské vlajky nedávno schválila Rada městské části Praha 4.

K akci Vlajka pro Tibet se v ČR vloni oficiálně přihlásilo skoro 700 obcí, měst a městských částí. Letošní počty (výčet, mapka) můžete průběžně sledovat na odkazu ZDE .
K datu 14. února 2016 se zatím připojilo 232 měst, obcí, městských částí a krajů (např. i Městská část Praha – Dolní Chabry, Městská část Praha – 12, Městská část Praha – 15, Městská část Praha – 17, Městská část Praha – 18, Městská část Praha – 19, Městská část Praha – 20, Městská část Praha – 3, Městská část Praha – 4, Městská část Praha – 7, Městská část Praha – Běchovice, Městská část Praha – Benice, Městská část Praha – Dubeč, Městská část Praha – Libuš, Městská část Praha – Štěrboholy, Městská část Praha – Vinoř, Městská část Praha 11), stranou jich hodlá být 243 (např. i Městská část Praha – Čakovice, Městská část Praha-Dolní Počernice).

A co vlastně vlajka symbolizuje?

tibet vlajkaVe středu vlajky bílá zasněžená hora pod tmavě modrým nebem symbolizuje Tibet, často nazývaný „země sněhů”.
Na jejím vrcholu je slunce se zářivými paprsky svítícími do všech směrů, které symbolizují radost ze svobody, blahobyt, duchovní a materiální štěstí všech živých bytostí v Tibetu.
Přes tmavě modré nebe nad bílou horou se rozprostírá šest červených pásů zastupující původních šest kmenů, kteří žijí na území dnešního Tibetu a jsou považovány za předky Tibeťanů. Kombinace červených pásů s šesti tmavě modrými pásy oblohy symbolizuje nepřetržitou ochranu duchovních nauk a světského života buddhistickými ochránci.
Před horou stojí dva sněžní lvi s vlající hřívou, kteří představují sjednocení duchovního a světského života. Krásný a zářící tříbarevný drahokam, kteří drží sněžní lvi, představuje tři buddhistické klenoty (představující Buddhu – učitele, dharmu – cestu a sanghu – společenství žáků).
Červeno-modrý drahokam ležící u nohou lvů představuje správné etické chování, které je založené na deseti buddhovských ctnostech a šestnácti způsobech lidského chování.
Žlutý lem na obvodu vlajky představuje čisté zlato jako symbol Buddhova učení zářící do všech světových stran a všech dob.

Čtyřka v obraze
Martin Maxa hrál několikrát. bus pruvod 011 Výslech starosty. Střední kategorie - do 49 let. Poháry, které by chtěl mít ve škole každý. DSC03293
>

Kalendář akcí

  • Žádné události

Počasí

Miniaplikace na váš web
YoWindow.com Forecast by yr.no