Růst staveb do výšky není na pořadu dne

Praha 4 zaslala magistrátu nesouhlas s navrhovanými úpravami Územního plánu hlavního města Prahy, které by do městské části přinesly výstavbu nových výškových budov pro administrativu i bydlení. Došlo by tak k zatížení území nadměrnou automobilovou dopravou, a tím i ke zhoršení kvality ovzduší a života obyvatel městské části.

Zastupitelstvo městské části Praha 4 na svém posledním zasedání v loňském roce odmítlo navýšení kódu míry využití, tj. zvýšení počtu pater u šesti projektů. Návrhy na úpravy územního plánu předkládali žadatelé-developeři hlavnímu městu v letech 2013 a 2014. Nesouhlasně se k nim vyjadřovala již i magistrátní komise pro územní plán a také „čtyřková“ komise rozvoje městské části.

Hlasování zastupitelů (24 pro, 0 proti, 0 zdržel se) v podstatě znamená, že podněty na úpravu územního plánu budou muset probíhat ve formě jako normální změna územního plánu, takže se k nim budou moci vyjádřit jak dotčení obyvatelé, tak i dotčené orgány státní správy. Teprve pak vše poputuje do rady hlavního města a následně do „velkého“ zastupitelstva. Jak nicméně zaznělo v diskusi na zastupitelstvu, tak již někteří developeři chápou, že je potřeba s Prahou 4 jednat a vycházet vstříc jejím potřebám.

Ilustrační foto

Ilustrační foto

A jakých projektů se odmítnutí týkalo?

V rámci zmíněných šesti projektů jde, mimo jiné, o výstavbu obytného komplexu Happy Way District II. v ulici Sinkulova, kde developer požaduje pro novou výstavbu navýšení kódu z „C“ na „H“, tzn. nyní povolenou výšku staveb činžovních vil se třemi nadzemními podlažími a čtvrtým ustupujícím podlažím žádá změnit na možnost realizace zástavby městského typu s devíti nadzemními podlažími (deváté podlaží je ustupující).
„Happy Way District II v Podolí je naprosto nepřijatelný projekt,“ uvedl starosta Petr Štěpánek (Trojkoalice/SZ). „Jedná se o klidnou vilovou čtvrť, proto naše městská část nedala souhlas k těmto úpravám, které by zvýšily navrženou stavbu o pět pater,“ dodal starosta.

Městská část nesouhlasí s růstem objektů ani v případě obytného souboru Rezidence Park Kavčí Hory v blízkosti Parku na Pankráci.
„V současné době jednáme s developerem a věřím, že se dohodneme na dodržení výšky budov doporučené UNESCO,“ uvedla radní pro územní rozvoj a výstavbu Alžběta Rejchrtová (Trojkoalice/SZ).

Nesouhlasné stanovisko městské části k růstu výšky objektů developerských projektů se týká rovněž připravovaného záměru administrativní budovy při křižovatce ulic U Plynárny a Bohdalečská v Michli, bytové zástavby v ulici Šífařská v Hodkovičkách, bytového domu Sulická – Na příčce na Lhotce a obytného souboru v lokalitě U Společenské zahrady v Krči.

Usnesení zastupitelstva najdete na odkazu ZDE a pro zájemce přikládáme i odkaz na stenozápis z jednání, kde pasáž k projednávanému bodu začíná na stránce 122.

DSC08389

Čtyřka v obraze
Pozemek působí klidně, to by se v budoucnu mohlo změnit. DSC01636 Občas se objevil i kýč, ale dětem se podobné věci líbí. křtiny Navrhovaná vizualizace Branického dvora po rekonstrukci. Památka není v dobrém stavu.
>

Kalendář akcí

  • Žádné události

Počasí

Miniaplikace na váš web
YoWindow.com Forecast by yr.no