Ledový vzduch desítkám otužilců ve křtu nezabránil

Za požehnané účasti proběhl v neděli 3. ledna 2016 dopoledne slavnostní křest otužilců v Braníku. Letos v podstatě počasí účastníkům přálo, sice nebyl sníh, ale teplota vzduchu měla příjemných -3,1 stupně Celsia a hřející vltavská voda pak 4,7 stupně. Křtěných nováčků bylo 32 a do Vltavy nakonec vstoupilo víc než šest desítek milovníků zimního koupání a otužování.

Pravda, na seznamu „potenciálně pokřtitelných“ bylo přes 50 jmen, ale nikdo ani nečekal, že všichni dorazí. Chybějící v podstatě symbolicky zastoupily děti – od malého mimina, přes již chodící dívenku až po čekatele v maminčině bříšku. Dorazilo také několik přespolních a účastnická listina byla neustále zamrzávající propiskou doplňována.

DSC01482Ale vezměme to popořadě. Již v 10 hodin dopoledne se začalo do branické ulice U Kempingu, kde má pořádající I. plavecký klub otužilců Praha svoji klubovnu, sjíždět množství aut a ani pěšáků šči kočárků nebylo málo. Po převlečení, kterému předcházelo nutné měření teploty vody a vzduchu, následoval nástup a pak se celá početná kumpanie přesunula na břeh Vltavy, kde, k menší radosti kačen a labutí, vlastní křest probíhal.

Ještě než nastal očekávaný okamžik, tak předseda klubu Tomáš Prokop s přítomnými vzpomenul ty, kteří řady otužilců opustili a jako prolog ke křtění lidí přišel křest knihy člena klubu – anglického učitele žijícího v Praze – Jacka Brighta s názvem „The Bering papers“, která ve zkratce řečeno popisuje, jak se plave z Ruska do Ameriky. Po nezbytném polití vltavskou vodou z poháru s ledem se pak autor i s knihou ponořil do vln a odplul po proudu…

DSC01503Na řadu tak mohl přijít symbolický křest „otužilecké zálohy“, jak jsme naznačili výše. Nejprve přišel na řadu malý Kristiánek, který si z vody a šrumce okolo pranic nedělal, pak přišla na řadu Anežka a nakonec bylo pocákáno vltavskou vodou i bříško nastávající maminky. Pravda, z auditoria se sice ozývaly hlasy, že by děti měly být při křtu správně do vody namočeny, ale z toho nějak sešlo…

Pak už se dočkali i řádní otužilci – čekatelé. Kdo si s sebou donesl v termosce, pytlíku či krabičce kostky ledu, tak ten dostal při křtu přednost. Jako první tedy přišla na řadu paní Dana, následovaná Honzou a pak už šlo vše jak na drátkách. Nabrání vody z Vltavy, vhození kostky ledu, předklon, polití a tradiční křtící formule „Zlom vaz“ a „Vem tě ďas“ tak zněla v rychlém sledu. Mezi pokřtěnci se pak nedal přehlédnout první Afričan v řadách pořádajícího klubu – André Gabriel De Brito, původem z Angoly.

DSC01534Po křtu pak každý hned zamířil do vody. Někteří spíše symbolicky, většina ale statečně přeplavala tam i zpět úzké rameno řeky a nemalá skupina zamířila i směrem k mostu Inteligence, odkud se pak po dlouhých minutách v ledové Vltavě vracela. Pak došlo i na klasické „znovukřtění“ již pokřtěných, kterému se nevyhnul ani sám pan předseda. A jeden divácký postřeh na konec – otužilci před a po koupeli byli krásně rozpoznatelní. Ti první měli těla bílá až namodralá, ti již si zaplavavší pak ukazovali kůži různými nádechy růžové až červené.

Následně se již všichni řádní otužilci vrátili do klubovny, kde mírně rozmrzli a postupně, již v zimním civilu, vyráželi do nedaleké nádražní hospody, kde měla proběhnout druhá fáze křtu knihy. Jak ta probíhala, už vám redakce nepoví, neb jsme byli v Braníku koňmo a přijít o papíry není úplně nejlepší nápad… 🙂

DSC01497 DSC01542 DSC01550 DSC01559

A zde se za chvíli místo obrázku objeví i malé video z akce:

 

Následuje odkaz na facebook redakce Čtyřka žije, kde je již v kupě celá fotogalerie z akce.

Čtyřka v obraze
Kostel sv. Archanděla Michaela v Podolí. lanovka na petřín 131 bus pruvod 022 Zatím prázdný stožár. DSC06434 DSC06494
>

Kalendář akcí

  • Žádné události

Počasí

Miniaplikace na váš web
YoWindow.com Forecast by yr.no