Ladovská zima přišla i do Prahy…, snad už letos naposledy

„A v Praze kalamita jak na Sibiři, tři centimetry sněhu a u Muzea štyři…“ Známou pasáží z písně Ladovská zima od interpreta Jaromíra Nohavici by se dalo charakterizovat sobotní ráno 23. ledna 2016, kdy po nejstudenější noci letošní zimy v Praze začalo po ránu poměrně fest sněžit. Milé je, že sledované dálnice a hlavně Pražský okruh jezdily poměrně bez problémů, byť řidiči stejně nadávali…

Sníh naši krásnou metropoli zaskočí vždy. Tentokráte se to naštěstí stalo o víkendu, kdy je dopravní nápor po ránu výrazně menší. Přesto to na silnicích vypadalo vesele. Od západu ku Praze dorazila mohutná sněhová formace a okolo 7:30 se již na město začas sypat sněhový příděl, který doslova rostl před očima.

Jak přicházel sníh...

Jak přicházel sníh…

Jak si měla možnost naše redakce ověřit na vlastní kůži, tak zametení cestičky k autu nebylo po pár minutách už ani znát. Naprosto stejná situace pak byla na silnicích. Jezdilo se krokem a vyděšené výrazy řidičů střídaly úsměvy, když se jim povedlo zatočit zrovna tam, kam chtěli či dobrzdit na křižovatce před červenou.

Ne všichni ale měli takové štěstí. Poměrně rychle se na webu TSK začala objevovat avíza na dopravní nehody a rychle se jejich průběžný počet přiblížil desítce. Mezi nepříjemné nehody patřily konflikty aut a chodců. Dvě ženy srazila totiž dodávka na Černokostelecké a jednu pak jiný vůz na Palackého náměstí. Ve všech případech došlo ke zranění sražených chodců.
Další nehody pak byly naštěstí spíše typu „plechařina“, kdy řidiči nedobrzdili a ťukali do sebe navzájem či do svodidel a zábradlí u silnic a cest. Někde pak měla auta problém s kopci. Například ve stoupání od Braníku na Novodvorskou uvízla cisterna, v Dobříšské ulici zase auto trefilo hydrant.

sypač sypače pluh radlice pluhy zima sníh Pražské služby 001Během několika dopoledních cest jsme na poměrně krátkém úseku potkali čtyři posypové vozy s radlicí, které statečně plužily, pokud to šlo a také řadu menších multikár, které se staraly o chodníky, zastávky a přechody. Podle našeho soudu se nedá říci, že by se silničáři na sníh vykašlali, ale ono ho bylo opravdu moc naráz. To ostatně ilustruje i jejich vyjádření.

Vzhledem k hustému sněžení vyhlásila Technická správa komunikací hl. m. Prahy (TSK) v 7. 45 hodin výjezd veškeré techniky na likvidační posyp komunikací zejména I. pořadí v hlavním městě. Následně bude probíhat likvidace následků sněžení na komunikacích II. a III. pořadí.

„Momentálně je v terénu 70 sypačů a dalších 51 mechanizmů na všech pořadích a stovky pracovníků na ruční čištění nemotoristických komunikací,“ upřesnil dopoledne situaci šéf TSK Ladislav Pivec.
Komunikace v metropoli jsou sjízdné se zbytky sněhu, které mohou vzhledem k nízkým teplotám namrzat. „Apelujeme proto na řidiče, aby jezdili se zvýšenou opatrností,“ dodal Pivec.

auto mercedes závada stojíNa své si přišli i řidiči MHD, především autobusů. Podle mluvčího DPP Jiřího Štábla měly problémy autobusy v ulicích Vrážovská, Pod Kotlářkou, Družná a Kamýcká. Zde se pro jistotu v některých zastávkách ani nestavělo. Na jiných linkách pak po ránu jízdní řády platily „omezeně“. Na tramvajových kolejích byla situace lepší, i když mezi zastávkami Laurová a Škola Radlice měla linka číslo 7 problémy se sněhem nahrnutým na koleje.

Čtyřka v obraze
Na vystoupení se připravuje pejsek Rozárka. Jak se správně točí medailí? Fiat-Doblo-3 bus pruvod 029 DSC02576[1] Zpěvák v akci.
>

Kalendář akcí

  • Žádné události

Počasí

Miniaplikace na váš web
YoWindow.com Forecast by yr.no