Část magistrály po pěti letech opět zrychlila

Od Jižní spojky až k Pankráci již nemusejí řidiči bedlivě sledovat, zda jedou povolenou padesátkou. Nově je zde povolena rychlost 80 km/h. Stalo se tak na základě pokynu náměstka primátorky Petra Dolínka poté, co pominul hlavní důvod omezení rychlosti na této komunikaci, tedy hluk projíždějících aut.

Po pěti letech se tak mohou radovat řidiči, kterým padesátka na široké a přehledné silnici obrazně řečeno „pila krev“. Nově povolená rychlost je dokonce o 10 km/h vyšší, než byla v minulosti. Před počátkem roku 2010 se zde totiž mohlo jezdit „jen“ sedmdesátkou.

5. května ulice třída do centra Prahy 004Opatření se ale nelíbí například Straně zelených z Prahy 4, kteří ji považují za „tiché rozhodnutí o zvýšení hluku“ a dá se očekávat, že se budou snažit všemi prostředky rychlostní limit opět snížit. Naopak zastupitel čtvrté městské části za hnutí Pro Prahu 4 Jan Schneider opětovné zvýšení rychlosti v uvedeném úseku vítá a rád by viděl i dořešení nájezdové rampy od Vyskočilovy ulice na magistrálu ve směru z Prahy ven, která by vyvedla z okolí zbytečnou dopravu.

Na magistrále tedy nyní platí úprava pro silnice pro motorová vozidla v obci, kterým se dovoluje maximální rychlost 80 km/h. A nyní to nejdůležitější: Ve směru do centra platí úprava od Jižní spojky až po ulici Na strži. V obráceném směru, tedy ven z města, platí zvýšení rychlosti od ulice Vyskočilovy až k Jižní spojce.

Rozhodnutí vydal na sklonku roku 2015 příslušný silniční správní úřad, tedy odbor dopravních agend MHMP a v zápětí jej realizovala TSK. A jen upozornění pro řidiče, aby při jízdě nejásali moc dlouho. V úseku Pankrác – Nuselský most omezení rychlosti zůstává na 50 km/h.

Ze stejných důvodů, tedy poklesu hlukové zátěže (položení tichého asfaltu, realizace protihlukových stěn) se uvažuje i o dalších úsecích, kde by řidiči mohli jezdit na víceproudých silnicích rychleji.

DSC09255„Vzhledem k položení nízkohlučného povrchu vozovky, výstavbě protihlukové stěny a dokončení protihlukově působící budovy je omezení rychlosti na 50 kilometrů v hodině zbytečné. Uleví se řidičům, kteří na široké a přehledné silnici museli jezdit nesmyslně pomalu, i lidem bydlícím v okolí, protože by mělo dojít ke snížení objemu zplodin kvůli plynulejší dopravě,“ uvedl k opatření na magistrále náměstek primátorky Petr Dolínek (ČSSD).
„Jsem rád, že se tato úprava podařila prosadit ještě před koncem loňského roku, někdy jsem měl pocit, že někteří lidé by nejraději chtěli auta zrušit, nebo opět zavést běžce s praporky před každým vozidlem, které pojede rychleji než dvacítkou. Nyní se budu s odborníky i dopravními policisty bavit o tom, které další úseky by mohly být takto zrychleny,“ uzavřel Petr Dolínek.

5. května ulice třída do centra Prahy 001

Čtyřka v obraze
Prasátko se opéká. Dominikánský dvůr. DSC05936 bus pruvod 015 Vojta eskamotérem. pop-up 203
>

Kalendář akcí

  • Žádné události

Počasí

Miniaplikace na váš web
YoWindow.com Forecast by yr.no