Na magistrátu definitivně po roce skončila koalice

Jako rozvod a den nula je označováno úterní odpoledne 10. listopadu 2015, kdy na magistrátu skončila současná koalice ANO, ČSSD a Trojkoalice. Stalo se tak poté, co ČSSD opustila společné jednání, na kterém hledalo řešení koaliční krize, která odstartovala v závěru minulého měsíce na jednání zastupitelstva. Při něm si totiž představitelé doposud vládnoucí koalice navzájem odvolali některé členy rady a pak jednání přerušili.

Okleštěná rada města nicméně fungovala a funguje dál a podle současné primátorky Adriany Krnáčová (ANO) se chce minimálně pokusit sestavit rozpočet hlavního města na příští rok tak, aby mohl být přijat zastupitelstvem ještě před koncem roku a městské části tak nemusely zahajovat v lednu své hospodaření v režimu rozpočtového provizoria. Zda se to podaří, je zatím ve hvězdách.

Posledním hřebíčkem do rakve současné koalice bylo zřejmě hlasování na dalším dílu přerušeného zasedání, kdy minulý čtvrtek došlo ke zvýšení minimální hranice finančních vztahů (Praha x městské části) z 2500 Kč na 2900 Kč pro příští rok. Celkový dopad do připravovaného rozpočtu Prahy je pak asi půl miliardy korun, které se budou muset někde najít. Zde proti sobě totiž zástupci koalice hlasovali taktéž.

ZHMP 20141126 první pokus 001„S nastalou jednorázovou změnou se hlavní město Praha vyrovná a vynaložíme maximální úsilí, aby městské části mohly své rozpočty schválit do konce roku. S ohledem na skutečnost, že podle vyjádření názorů starostů městských částí tím bude jednorázově vyrovnán pomyslný dluh, který vznikl změnou rozpočtových pravidel v roce 2012, nepředpokládám, že by se v roce 2017 měla situace opakovat,“ uvedla náměstkyně primátorky pro oblast finanční politiky Eva Kislingerová (ANO).
Primátorka Adriana Krnáčová se proti dosavadnímu postupu městských částí ostře ohradila: „Svaz městských částí hlavního města Prahy za podpory Trojkoalice způsobil vážný problém a my ho nyní musíme řešit.“ Naznačila tak, kdo „válečnou sekeru“ obrazně řečeno vykopal.

V současné době je tak Praha bez koalice. Již dnes nicméně odstartovala další vyjednávání s cílem najít takové řešení, které by se mohlo opřít o nadpoloviční většinu 33 zastupitelů z celkových 65. Že to nebude jednoduché, dává tušit fakt, jak byly minulý rok při volbách „rozdány karty“.
Současné Zastupitelstvo hl. m. Prahy je totiž poměrně různorodé. Je v něm osm zastupitelských klubů, které sdružují 64 zastupitelů a jedna zastupitelka je mimo všechna uskupení. Klub ANO čítá 17 duší, TOP 09 a nezávislí 12, ČSSD, Trojkoalice a ODS po 8, Piráti a KSČM mají po 4 a Nezávislí pak 3.

O koaliční krizi jsme již psali například ZDE .

magistrát_001

Čtyřka v obraze
Kostel sv. Prokopa v Braníku. DSC01679 Pohled do nitra vozidla. Vojta eskamotérem. Vítězové v kategorii nad 60 let jsou stále ve formě. DSC01563
>

Kalendář akcí

  • Žádné události

Počasí

Miniaplikace na váš web
YoWindow.com Forecast by yr.no