Na novém přívozu přes Vltavu jezdí loď HolKa a spojuje Holešovice, ostrov Štvanici a Karlín

Pátek byl pro lodní dopravu v Praze malý svátek. Na svou zkušební trasu i s cestujícími se totiž 7. srpna 2015 zhruba v 11 hodin dopoledne vydal přívoz P7, který spojuje Holešovice se Štvanicí a Karlínem. Nový přívoz vznikl díky iniciativě Městské části Praha 7 a za podpory Magistrátu hl. m. Prahy. Provoz zajišťuje Pražská paroplavební společnost, a.s.

 

Slavnostní zahájení provozu přívozu se konalo na malinkém přístavišti pod tramvajovou zastávkou Pražská tržnice u bývalých jatek (fungovala do roku 1983) na levém, tedy holešovickém břehu Vltavy. Primátorka hl. m. Prahy Adriana Krnáčová zde o novou loď rozbila láhev sektu a tím došlo i k jejímu pokřtění. Loď tedy nese jméno HolKa, což je zkratka spojení Holešovice – Karlín.

přívoz P7 109Konstrukčně jde vlastně o katamarán, který si díky nízkému ponoru poradí i s mělčinami pod Helmovským jezem. Po nezbytných oficialitách se pak HolKa vydala k přístavišti na ostrově Štvanice, které je umístěno v jeho dolní části po proudu Vltavy. Primátorka si vyzkoušela i řízení katamaránu, ale těsně před přístavištěm od lodního kola raději rychle odstoupila a přenechala manévr zkušenějším.

„Jsem ráda, že přistupujeme na tradici rozšiřování přívozů, které jsou navíc součástí Pražské integrované dopravy. Je to elegantnější, příjemnější a hlavně nejrychlejší způsob,  jak se dostat z Holešovic do Karlína, a doufám, že přívoz poslouží nejen lidem z Prahy 7 a 8, ale všem Pražanům,“ uvedla Adriana Krnáčová při slavnostním zahájení. Sezonní lodní linka tak doplňuje současných pět přívozů, zapojených v systému Pražské integrované dopravy (PID), které zkracují cestu mezi vltavskými břehy na různých místech Prahy.

Nový vltavský přívoz P7 mezi holešovickou tržnicí, ostrovem Štvanice a Rohanským ostrovem v Karlíně bude zkušebně jezdit až do 1. listopadu 2015 dle pravidelného jízdního řádu, a to celotýdenně, od 8:00 do 20:00 hodin v základním intervalu 30 minut (mezi plavbami jsou možné další plavby na výzvu či požádání). Plavby zajišťuje plavidlo pro 12 cestujících s bezbariérovým přístupem pro snadnější přepravu kočárků i jízdních kol. Základní jízdní řád najdete zde: privoz P7 jirad a detailní jízdní řády pak na odkazu ZDE . Pokud by ale Vltava stoupla na 1. a vyšší stupeň povodňové aktivity, tak bude provoz přívozu přerušen.

přívoz P7 103Jak jsme již zmínili, tak přívoz P7 navazuje na linky PID. Na holešovické straně se přístaviště nachází na břehu u Bubenského nábřeží pod tramvajovými zastávkami Pražská tržnice linek 1, 24 a 25, na karlínském břehu vede od stanice metra i tramvají (linky 3, 8, 10 a 16) Křižíkova k přístavišti Karlín-Rohanský ostrov přímo Thámova ulice. V provozní době můžete aktuální informace získat i na telefonu 737 200 641, který má převozník vždy u sebe.

„Na přívozu P7 platí Tarif PID. To znamená, že zde platí veškeré jízdní doklady platné pro území Prahy. Tedy jednorázové jízdenky včetně SMS jízdenek, turistické jízdenky pro Prahu i předplatní kupony pro pražskou MHD včetně všech poskytovaných slev pro území Prahy. Cestující si mohou zakoupit základní druhy jízdenek i přímo od převozníka,“ vysvětlil otázky jízdného tiskový mluvčí ROPID Filip Drápal.

přívoz P7 108 přívoz P7 107 přívoz P7 106 přívoz P7 104 přívoz P7 102 přívoz P7 101

 

Čtyřka v obraze
DSC06526 bus pruvod 015 Ceremoniář. Už se to nese. Petiční výbor v čele se Soňou Poduškovou. DSC01681
>

Kalendář akcí

  • Žádné události

Počasí

Miniaplikace na váš web
YoWindow.com Forecast by yr.no