Chovejte se doma i v přírodě tak, aby červený kohout nekokrhal

Dlouhotrvající vedra a související sucho, které bez výjimky postihuje celou republiku, jsou nebezpečným podhoubím pro vznik požárů. Na to reagovala většina vyšších samosprávných celků a kromě Prahy a Olomouckého kraje již vyhlásila období tzv. nepříznivých klimatických podmínek z důvodu zvýšeného nebezpečí požáru. K nim patří i řada opatření, která by měla veřejnost respektovat.

V samotné Praze již skoro týden platí výstraha před požáry a zákaz rozděláváním ohně v pražských lesích a parcích. Ten se mimořádně vztahuje i na všechna tzv. pikniková místa, která Lesy hl. m. Prahy v pražských lesích spravují.

piknikove_misto_na_rovinach piknikove_misto_u_gizely piknikove_misto_vyhlidkaLesníci proto žádají všechny návštěvníky, kteří se v následujících dnech vydají do pražské přírody, aby dbali na dodržování lesního zákona a respektovali zákaz rozdělávání ohně i kouření v lesním porostu a zbytečně tak nezvyšovali riziko ničivého lesního požáru. Striktní režim nyní platí v pražských lesích a parcích plošně, dočasně se tak nesmí rozdělávat oheň ani na vyhrazených ohništích piknikových míst, která jsou za běžných okolností pro bezpečné rozdělávání ohně uzpůsobena. Na všech piknikových místech lesníci Lesů hl. m. Prahy umístili informační ceduli s touto výstrahou.

Uplynulý víkend a toto pondělí bylo na požáry rekordní

Nicole Zaoralová

Nicole Zaoralová

Během pondělí 10. srpna 2015 vyjížděli hasiči k nejvíce požárům za posledních 5 let. Celkově jich bylo 199. „Jen o jeden požár méně pak hasiči likvidovali v sobotu, v neděli pak vyjížděli ke 155 místům ohroženým ohněm,“ říká mluvčí GŘ HZS ČR Nicole Zaoralová s tím, že průměrně hasiči vyjíždějí denně „jen“ k 52 požárům a připomíná konkrétní omezení, která již platí ve dvanácti krajích. Jde o:


Zákaz rozdělávání ohňů a spalování hořlavých látek (odpad, suchá tráva, sláma, větve apod.) na volném prostranství, a to zejména v blízkosti lesních porostů a souvislých travních porostů, polí s obilovinami a pícninami.
– Zákaz jízdy parních lokomotiv bez přijatých protipožárních opatření.
– Povinnost trvale zajistit volné průjezdové komunikace do lesů a ke zdrojům vody určeným k hašení požárů.
– Zákaz provádění ohňostrojů, pyrotechnických efektů nebo obdobných efektů, při kterých se používá otevřený plamen (např. lampiony štěstí).
– Osoby hospodařící v lese mohou provádět pouze nezbytné práce spojené s hospodařením v lesních porostech bez použití otevřeného ohně.

„Pokud lidé nedodrží tato omezení, hrozí jim ze strany hasičů vysoké pokuty. U právnických a podnikajících osob se mohou vyšplhat až na sta tisíce. Fyzická osoba může dostat pokutu až 25 000 korun,“ dodává mluvčí Zaoralová.

Čtyřka v obraze
DSC07201 Zazpívala i Míša Sejnová. Unese i těžší váhu. Děti si oblíbily malování na obličej, nejvíc je bavily hororové motivy. Fiat-Doblo-3 DSC01654
>

Kalendář akcí

  • Žádné události

Počasí

Miniaplikace na váš web
YoWindow.com Forecast by yr.no