Propadlá občanka může způsobit řadu komplikací

Krátký pohled do peněženky nebo tam, kde nosíte své doklady, vás může ušetřit od řady nepříjemností. Ano, řeč je o občanském průkazu a době jeho platnosti. Zvláště nyní před létem, kdy v rámci EU občanku řada lidí používá místo pasu, je taková kontrola víc než vhodná. S ohledem na lhůty pro vydání tak udělejte pro jistotu takovou malou kontrolu raději hned.

Letos totiž končí desetileté období od poslední hromadné výměny občanských průkazů. Lidé by si měli zkontrolovat dobu platnosti svého občanského průkazu a o nový požádat nejlépe jeden až dva měsíce před koncem jeho platnosti.

 

Vít Hofman - tiskový mluvčí magistrátu

Vít Hofman – tiskový mluvčí magistrátu

„Občanské průkazy vydávají v Hlavním městě Praze úřady městských částí Prahy 1 až Prahy 22. Lidé tak o průkaz nemusí žádat pouze v místě trvalého pobytu, ale mohou doklad prokazující jejich totožnost vyřídit například i tam, kde pracují nebo studují,“ říká tiskový mluvčí Magistrátu hl. m. Prahy Vít Hofman, který naši redakci na výměny občanek upozornil.

Občanský průkaz je možné vyměnit pouze osobně. Během procesu vydání totiž pracovníci úřadu pořídí fotografii žadatele, která se stane součástí občanského průkazu. Nosit s sebou takzvanou průkazovou fotografii tedy není potřeba.

„Doporučujeme, aby si lidé o nový občanský průkaz požádali alespoň jeden až dva měsíce před koncem platnosti. Platí přitom povinnost každého žadatele požádat o nový průkaz nejpozději do patnácti pracovních dnů po dni skončení platnosti. Nový doklad se vydává do třiceti dnů ode dne podání žádosti. Pro občany starší patnácti let je výměna průkazu s ohledem na jeho končící dobu platnosti zdarma,“ upřesňuje podmínky výměny mluvčí Hofman.

Kam můžete pro výměnu vyrazit
Adresy pracovišť v hlavním městě Praze, která mají vyřizování žádostí a předávání hotových občanských průkazů na starosti:

Další informace naleznete na internetových stránkách Ministerstva vnitra České republiky: ZDE a kratičké informace pak i v přiloženém souboru níže.

Nové_občanské_průkazy

 

Čtyřka v obraze
Čest památce padlých hrdinů. DSC01585 forest of columns - cr Salisbury Cathedral Kdo si kreslí, nezlobí. DSC059491 Unese i těžší váhu.
>

Kalendář akcí

  • Žádné události

Počasí

Miniaplikace na váš web
YoWindow.com Forecast by yr.no