Svatojánské slavnosti se na vás těší již v pátek

Velkolepé, navazující na starobylou tradici a nabízející návštěvníkům Prahy jedinečný zážitek – takové jsou Svatojánské slavnosti NAVALIS – jejichž novodobý sedmý ročník proběhne v pátek 15. května 2015 v samotném srdci Prahy.

Obnovené Svatojánské slavnosti NAVALIS lehce a nevtíravě vstupují do povědomí jak Pražanů, tak i návštěvníků metropole jako pravidelná událost roku, která určitě stojí za návštěvu. Svatojánské slavnosti totiž nejsou jen barevné lodičky na Vltavě pod Karlovým mostem, ale i řada dalších zajímavých událostí, o kterých je minimálně dobré vědět. A jen na okraj, když budeme počítat všechny roky, kdy slavnosti probíhaly, tak dojdeme k neuvěřitelnému číslu 287.

Na co obnovené slavnosti navazují

Cílem novodobých slavností, kterými od roku 2009 firma Pražské Benátky navazuje na tradici jedné z mála výrazných celopražských oslav, je obnovení jejich slávy a především uctění kultu života a mučednické smrti Jana z Pomuku. Přiblížením duchovního poselství mučedníka katolické církve a jednoho z českých zemských patronů – sv. Jana Nepomuckého – široké veřejnosti jsou Svatojánské slavnosti NAVALIS jedinečnou příležitostí jak připomenout nejen obyvatelům Prahy, ale i návštěvníkům města z celé republiky i cizích zemí, slávu a pověst hlavního města.

1-jpgnav 2014 001nav 2014 005nav 2014 012nav 2014 009nav 2014 014

Tradičním městem, které je vzorem nádherných výpravných vodních oslav, jsou italské Benátky. Každý rok společnost Pražské Benátky přiváží do Prahy benátské, vídeňské a bavorské gondoliéry, kteří se stávají neodmyslitelnou složkou velkolepých slavností. Toto propojení není ovšem jen náhodné. Svatý Jan Nepomucký je totiž jedním z patronů města Benátek a především služebníků vodních – gondoliérů. Svatojánské slavnosti NAVALIS jsou nápodobou původního barokního vodního představení, které se v Praze na Vltavě konalo již od počátku 18. století.

Jak to bude v tomto roce

Praha historicky poprvé zažije ukázku Jízdy králů, která bude doprovázet slavné procesí poutníků z katedrály sv. Víta až na Karlův most. V rámci doprovodného programu vystoupí několik folklorních sdružení na Křižovnickém náměstí a vyvrcholením oslav bude koncert barokní hudby na hladině Vltavy pod taktovkou regenschoriho Josefa Kšici a posledního žijícího barokního skladatele Františka Xavera Thuri a světelná show. Moderátorem večera bude Michal Horáček. Návštěvníky části NAVALIS u Vltavy čeká podle počasí i seskok parašutistů (zkušený parašutista a tandem pilot Mark Rahbani bude prolétávat pod Karlovým mostem) a zajímavá bude i regata dračích lodí.

Vyvrcholení oslav proběhne tradičně v předvečer svátku svatého Jana Nepomuckého (ten byl až do roku 1925 zakotven v civilním kalendáři jako státní svátek), tedy 15. května. V tento den bude již tradičně celebrována mše svatá v katedrále sv. Víta, Václava a Vojtěcha kardinálem Dominikem Dukou. Po skončení mše se z katedrály vydá procesí přes Malou Stranu až na Karlův most. Liturgická část oslav bude zakončena vodními slavnostmi, které tvoří rej lodí a plavidel na vodní hladině Vltavy, koncertm barokní hudby a světelný spektákl nad hladinou řeky.

Již zmíněnou novinkou je ukázka Jízdy králů. Pět set Moravanů z obcí Moravského Slovácka předvede jízdu v tradičních krojích. Ukázku Jízdy králů zahájí poutníci zdravicí u primátorky Adriany Krnáčové na Mariánském náměstí na Starém Městě a vyrazí směrem na Pražský hrad. Po cestě se zastaví pozdravit politické představitele obou komor Parlamentu ČR. V 18:00 se zapojí do oficiálního programu Svatojánských slavností NAVALIS před Katedrálou na Hradě, odkud budou poutníci připraveni doprovodit procesí na Karlův most. Zde se duchovní část oslav propojuje s barokním spektáklem vodního koncertu na Vltavě. Jízda králů je od roku 2011 zapsána organizací UNESCO na seznam Mistrovských děl ústního a nehmotného dědictví lidstva.

Letošní ročník Svatojánských slavností NAVALIS bude výjimečný hned několikrát. V tomto roce totiž oslavíme 200. výročí úmrtí a 250. narození mistra Jakuba Jana Ryby, proto je cyklus vodní hudby věnován jeho dílu adorujícího nejslavnějšího českého světce.

Program akce v pátek 15. května 2015:
11:00 až 12:00 a 14:00 až 16:00 – Celkem 30 benátských gondoliérů bude veřejnost vozit na lodích po Čertovce.
12:00 – Ukázka Jízdy králů a zdravice primátorky na Mariánském náměstí, folklórní program na Křižovnickém náměstí
13:00 – Setkání poutníků z Moravy a z italských Benátek
16:00 – Přijetí poutníků v parlamentu
17:15 – Požehnání poutníkům a Jízdě králů Dominikem kardinálem Dukou
18:00 – Mše svatá v katedrále sv. Víta
19:00 – Procesí vyráží z Katedrály na Karlův most
20:00 – Regata historických a dračích lodí
20:15 – Bohoslužba v kostele sv. Františka z Assisi na Křižovnickém náměstí
21:00 – Barokní vodní koncert na hladině Vltavy pod Karlovým mostem

Navalis_CZ 21-40_1

Čtyřka v obraze
Skvělý bubeník z Celula NY. Zelená džungle. lanovka na petřín 136 Krvežíznivé rytíře doplňovaly ctnostné dámy. Hehe, prý nesmíme být bez vodítka. DSC01606
>

Kalendář akcí

  • Žádné události

Počasí

Miniaplikace na váš web
YoWindow.com Forecast by yr.no