Praha za zimu ušetřila, peníze půjdou do úklidu a oprav

Celkově mírná zima během pěti sledovaných měsíců zimní údržby umožnila Technické správě komunikací (TSK) ušetřit bezmála 149 milionů korun. Z nevyčerpaných prostředků se „odloží“ 20 milionů na nečekané rozmary příštího zimního období a zbytek se použije na úklid a opravy komunikací v létě a na další akce.

Vzhledem k mírnému průběhu zimy nevyčerpala Technická správa komunikací hlavního města Prahy (TSK) přidělené finanční prostředky v plném rozsahu. TSK ušetřila oproti plánovanému rozpočtu 148,7 mil. Kč, a to i při zachování rezervy na předpokládané výdaje zimní údržby pro příští zimu 2015/2016.

sypač sypače pluh radlice pluhy zima sníh Pražské služby 001„V zimním období 2014-2015 bylo provedeno 8 celoplošných likvidačních výjezdů, 7 celoplošných preventivních výjezdů, 7 výjezdů na komunikace II. a III. pořadí, což je v porovnání s dlouhodobým průměrem výrazně méně. Spotřeba posypových prostředků byla celkem 9623 tun a odpovídala zhruba polovině průměrné spotřeby dosažené za období ZÚK 1999 – 2015. Hlavní podíl aplikace posypových prostředků byl dosažen prosinci 2014 a v lednu 2015,“ popsal průběh zimní údržby šéf TSK Ladislav Pivec.

V zimním období se provádí také čištění komunikací. Ve zkratce to znamená, že pokud se neuklízí sníh a neprovádí se preventivní posyp, vyjíždějí samosběrné metací vozy a při teplotách nad +3°C (dlouhodobě – vzduchu i vozovky) se provádí čištění splachováním vozovky. U ručního čištění provádí pracovníci klasicky úklid ručně nebo za použití chodníkových samosběrů a komunálních vysavačů.

kolo kola cyjlisté dlažba„Rada hl. m. Prahy schválila usnesení ve změnách v rozpočtu tak, aby mohlo Zastupitelstvo hl. m. Prahy rozhodnout o využití úspory. Finanční prostředky by mohly být použity příkladně při letní údržbě komunikací a opravách vozovek, do dalších akcí BESIP nebo podpory cyklistické dopravy,“ uvedl náměstek primátorky Petr Dolínek.

Částku ve výši 20 milionů Kč je pak navrženo přesunout do účelové rezervy pro zimní údržbu komunikací dalších období. Tyto finanční prostředky jsou určeny jako rezerva pro případ, že by v nadcházejícím zimním období nebyly klimatické podmínky tak příznivé a vyžadovaly nadstandardní výkony při zajišťování zimní údržby komunikací.

Čtyřka v obraze
bus pruvod 012 DSC06526 amococo 6 bus pruvod 042 Panorama s místní zástavbou. DSC01678
>

Kalendář akcí

  • Žádné události

Počasí

Miniaplikace na váš web
YoWindow.com Forecast by yr.no