Praha 4 na grantech v roce 2015 rozdělí přes 18 milionů korun

Většina žadatelů o příspěvek radnice na různé akce či provoz má od minulého týdne již jasno. Zastupitelé MČ Praha 4 totiž schválili udělení grantů pro rok 2015. Zájemci o finanční podporu si dokonce mírně polepšili, oproti původnímu návrhu 17,7 milionu se celková částka totiž zvedla až nad 18 milionů.

A jaké oblasti vlastně radnice prahy 4 podporuje? Záběr je poměrně široký. Od oblasti sportu a tělovýchovy, přes využívání volného času dětí a mládeže, bezpečnost, integraci národnostních menšin, až po třeba granty mířící do kultury a umění, sociální a zdravotní oblasti, životního prostředí či podpory rodinné politiky.
Novinkou letošního grantového řízení v Praze 4 jsou víceleté granty. Důvodem pro jejich vyhlášení je snaha zajistit žadatelům jistotu dlouhodobého fungování, což významně usnadní například jejich personální politiku.

Žadatelů je vždy výrazně více než peněz

DSC09938Že nebylo rozhodování zastupitelů vůbec jednoduché, můžeme ilustrovat třeba na sportu či kultuře. U sportu se u jednoletých grantů sešlo na 181 žádostí s celkovým požadovaným objemem asi 37,5 milionu korun. Úspěšných nakonec bylo 126 z nich a přiznaná podpora činila asi 7,3 milionu korun. U „jednoleté“ kultury bylo žádostí 25 s požadavkem na asi 10 milionů, úspěšných bylo 22 a celková podpora dosáhla skoro 2 miliony korun.
U víceletých grantů byla situace podobná. Žádostí sice bylo méně, požadovaný objem ale byl i tak pořádný. Tak třeba u sportu se 26 zájemců zajímalo o 25,7 milionu korun. Úspěšných bylo 15, kteří si rozdělí dohromady 1,95 milionu korun. V kultuře a umění se o víceletý grant zajímalo 7 subjektů žádajících o 20,9 milionu, úspěšní byli 4 a dostanou 1,9 milionu.
Pokud máte zájem nahlédnout do schválených grantů, tak je najdete na odkazu ZDE .

Hlasování nebylo jednoduché

V programu zasedání měli zastupitelé problematiku přidělení grantů až ke konci jednání. I z těchto důvodů si odsouhlasili, že budou ve svém jednání pokračovat až do 21. hodiny, aby se všechno z programu stihlo, a bylo to nakonec opravdu potřeba.
Nejen, že se v průběhu bodu o grantech několikrát jednání přerušilo na poradu klubů, ale padla i řada doplnění a pozměňovacích návrhů. O nich se napřed hlasovalo separátně s různým výsledkem a vedla se i široká diskuse. Nakonec ale zastupitelé poměrně jasným poměrem přidělení grantů schválili.

DSC09945„Jsem rád, že zastupitelé schválili naši grantovou podporu v navržené a posléze modifikované výši,“ uvedl starosta Petr Štěpánek (Trojkoalice/SZ) po hlasování. „Můžeme tak podpořit například rozvíjení sportovních a kulturních aktivit našich obyvatel a nestátní neziskové organizace, které působí v oblasti sociální, zdravotní a rodinné politiky. A těší mne, že jsme pro schválení grantů našli v zastupitelstvu podporu napříč politickými spektrem,“ dodal první muž na radnici.
„Další letošní novinkou je podpora spolků, které zapojují veřejnost do ochrany životního prostředí, a podpora integrace národnostních menšin,“ uvedl zastupitel Zdeněk Pokorný (ZZZ ANO 2011), který má v radě na starosti právě oblast grantů. „Městská část přispěje rovněž na opravy drobných řemeslných prvků, které jsou součástí historických objektů, a na úpravu pietních místní spojeních zejména s letošním významnými výročím konce 2. světové války,“ doplnil Pokorný.

 

Čtyřka v obraze
DSC01620 DSC01582 Show může začít! Ohniště. lanovka na petřín 114 Střední kategorie - do 49 let.
>

Kalendář akcí

  • Žádné události

Počasí

Miniaplikace na váš web
YoWindow.com Forecast by yr.no