Ohlédnutí za Svatojánskými slavnostmi Navalis 2015

V předvečer svátku svatého Jana Nepomuckého, tedy 15. května 2015, se v Praze uskutečnil další ročník Svatojánských slavností Navalis. Letos slavnosti začínaly již před 11. dopolední před magistrátem zdobením koní na moravskou Jízdu králů a končily až dlouho po 9. večerní ohňostrojem na závěr barokního spektáklu na hladině Vltavy.

Jedinečný zážitek umocněný nádherným počasím – to byl letošní již sedmý ročník obnovených Svatojánských slavností Navalis. Cílem novodobých slavností, kterými od roku 2009 firma Pražské Benátky navazuje na tradici jedné z mála výrazných celopražských oslav, je obnovení jejich slávy a především uctění kultu života a mučednické smrti Jana z Pomuku. Přiblížením duchovního poselství mučedníka katolické církve a jednoho z českých zemských patronů – sv. Jana Nepomuckého – široké veřejnosti jsou Svatojánské slavnosti Navalis unikátní příležitostí jak připomenout nejen obyvatelům Prahy, ale i návštěvníkům metropole z celé republiky i cizích zemí, slávu a pověst hlavního města.

nav zdob 013 nav zdob 014 nav zdob 117 nav zdob 004 nav zdob 015 nav zdob 114

Jak to letos probíhalo

Již před 10 hodinou začaly na Křižovnickém náměstí fungovat stánky se specialitami z Moravy i italských Benátek, na které pak navázal celodenní folklórní program. Krátce poté začalo i zdobení koní na moravskou Jízdu králů na Mariánském náměstí před budovou magistrátu. Následně pak jezdci předjeli před hlavní vchod a začali vyvolávat. Účastníky jízdy pak pozdravila primátorka hl. m. Prahy Adriana Krnáčová společně s radním hl. m. Prahy Janem Wolfem.
„Vaše královská Jasnosti, vážení pánové starostové, milí dvořané, dámy a pánové, zdravím vás uctivě a přeji vám všem šťastný a bezpečný průjezd územím hlavního města Prahy. Nechť jsou vám dveře i srdce všech Pražanů dokořán otevřené a nižádné překážky vám neleží v cestě během vaší nesnadné pouti,“ řekla krojovanému průvodu pražská primátorka Adriana Krnáčová.

Pak Jízda králů vyrazila na svou cestu Platnéřskou, Křižovnickou a na Mánesův most, odkud pokračovala na malostranskou Kampu. Část poutníků se nicméně oddělila už na předmostí a vyrazila k přístavišti u Platnéřské, odkud je nefalšovaní benátští gondoliéři i část flotily Pražských Benátek páně převozníka Zdeňka Bergmana převážela přes Vltavu a Čertovkou až na Kampu, kde se opět všichni spojili. Padla zde i veselá hláška jednoho z bodrých Moravanů, který okolostojícím vysvětloval původ slova Navalis – „ … no, to je od toho, že budeme mít všichni pěkně naváto…“.

Na náměstíčku u Karlova Mostu na konci ulice U Lužického semináře pak na jízdu i poutníky čekali zástupci radnice Prahy 1 se slivovicí a také stánek s dalšími chuťovkami benátských gondoliérů, kteří v mezičase vozili na svých lodích každého, kdo měl zájem. Naložené vynikající kyselé rybičky a bílé i červené víno, jakožto i projížďky byly samozřejmě zdarma.

„Svatojanské slavnosti Navalis – to je několik unikátních tradic v jednom: třísetletá tradice jich samotných, ještě delší tradice odkazu svatého Jana Nepomuckého a letos k tomu musíme připojit i tradici založenou Jakubem Janem Rybou – mužem, který už přes 200 let dělá české Vánoce krásnějšími a který svým dílem, jež koncert na vodní hladině představil, oslavil i svatého Jana Nepomuckého,“ poznamenal starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký, jehož účast na slavnostech je už vlastně také tradicí.
„Svatý Jan Nepomucký spojuje lidi po celém světě, lidi od vody i suchozemce, lidi víry i bez vyznání. Lidi, kteří si váží lidských práv,“ prohlásila radní Prahy 1 pro školství a občanskou společnost Eva Špačková, která se slavností rovněž zúčastnila.

nav gond 007 nav gond 011 nav gond 014 nav kamp 003 nav kamp 007 nav kamp 015

Po nějaké době pak Jízda králů pokračovala do Senátu a Poslanecké sněmovny, aby nakonec dorazila až na Hrad, kde jí před Arcibiskupským palácem požehnal kardinál Dominik Duka. V mezičase se pak u Vltavy připravovalo vše na večer a opět jezdily zdarma gondoly a u Karlova mostu probíhala folklorní vystoupení.
Na Hradě pak o šesté večerní následovala mše svatá ve sv. Vítu a pak již procesí vyrazilo od katedrály směrem na Karlův most. Procesí bylo majestátní a i díky své velikosti nabralo proti předpokládanému časovému rozpisu mírné zpoždění a na most dorazilo až se západem slunce.

Na Karlově mostě u sochy sv. Jana Nepomuckého pak proběhla první modlitba a u místa, odkud byl svržen do Vltavy, i druhá. A věřte, kadidlem se nešetřilo… Od Mánesova mostu pak vyrazil ku Karlovu mostu závod gondol (vyhrála posádka Viktorio) a následně se pod mostem ve vodě objevili i zástupci České otužilecké unie, kteří pomocí pochodní zpodobnili pětici svatojánských hvězd. Pak procesí pokračovalo ještě dlouhou dobu na Křižovnické náměstí a nastal čas na napjatě očekávaný seskok parašutistů.

Z letadla ve výšce asi 1800 metrů vyskočila šestice borců a za chvilku se již na nimi objevily křídla padáků. Aby byla naplněna svatojánská symbolika, tak jeden z nich začal napřed zeleně blikat a pak to vzal k zemi z výšky asi 500 metrů vývrtkou, po jejímž vyrovnání podletěl rychlostí přes 100 km/h proti proudu Vltavy pod obloukem Karlova mostu a úspěšně padl do vody. Zbývající pětice pak postupně doblikala a „zapnula forsáž“ v podobě pyrotechnické slože připevněné k noze a začala více kroužit a postupně sestupovat. Pak se jeden po druhém blýskli ukázkou přesného přistání na pontonu uprostřed řeky.
Mezitím se zdárně zešeřilo a mohl začít barokní spektákl na vodě. Po řadě projevů a žehnání lodím se ozvala i hudba. Při poslední skladbě pak proběhl i barokní ohňostroj a po skončení oficiální části slavností se poutníci veselili na jednom z pontonů a VIP hosté pak na druhém a na salonní lodi Nepomuk.

Další relevantní odkaz na článek o letošních slavnostech najdete například ZDE a fotogalerii ze slavností od našeho kamarádského webu pak ZDE .

A na závěr, kdo letos nebyl, může to napravit zase až za rok – 15. května 2016!

nav most 012

Čtyřka v obraze
DSC06450 Berušky bus pruvod 013 Neviditelný pes. DSC01585 Nebojuje se pouze proti drogám u škol, ale proti drogám celkově.
>

Kalendář akcí

  • Žádné události

Počasí

Miniaplikace na váš web
YoWindow.com Forecast by yr.no