Noc kostelů každoročně přiláká tisíce návštěvníků, přijít můžete i vy

Od počátku února se farnosti a sbory na území pražské arcidiecéze přihlašují k Noci kostelů, která se uskuteční v pátek 29. května 2015. Duchovní a umělecké bohatství křesťanských chrámů během této tradiční akce každoročně přitahuje pozornost tisíců návštěvníků.

Například v Praze 1 se do akce Noc kostelů zapojuje zatím na 35 objektů, na Praze 4 jich můžete navštívit 12 a dohromady jich je v metropoli výrazně přes stovku. Seznam zapojených kostelů najdete na odkazu ZDE , kde si lehce najdete ty ve svém okolí nebo ty, které vás zajímají.

V loňském roce se do Noci kostelů v České republice zapojilo více než 1400 kostelů, ve kterých připravili pořadatelé pro návštěvníky na 8000 programů. O mimořádném zájmu veřejnosti o program Noci kostelů svědčí i 450 000 návštěvnických vstupů zaznamenaných během večera a noci. Program Noci kostelů nyní v České republice připravuje již více než 800 kostelů a modliteben a toto číslo stále stoupá.

„Tato noc může být připomínkou velikonoční noci, noci osvobození a noci světla, která dává možnost nalézt a porozumět smyslu vesmíru a života každého z nás. Více vám poví architektura a umění, které po věky hovoří k návštěvníkům kostelů. Vašimi průvodci budou také samotní organizátoři, kteří vás uvítají a kterým jsem za jejich službu a spolupráci velmi vděčný,“ říká k Noci kostelů kardinál Dominik Duka, který nad ni převzal záštitu.

OLYMPUS DIGITAL CAMERANoc kostelů je pozváním pro každého, aby bez ostychu a bez zábran vstoupil do křesťanských chrámů a mohl obdivovat jejich duchovní a umělecké bohatství. Nejde však jen o setkání s krásou architektury či výtvarného umění a hudby, ale současně také s tím, co bylo inspirací pro stavitele křesťanských chrámů a co už po dva tisíce let do kostelů přivádí věřící.
„K Noci kostelů se mohou přihlásit všechny křesťanské kostely a modlitebny těch církví, které jsou členy nebo přidruženými členy Ekumenické rady církví. Konkrétní kostel přihlašuje farář anebo kazatel na emailovou adresu nockostelu.praha@gmail.com . Samotný program je vždy věcí místních lidí,“ říká tiskový mluvčí pražského arcibiskupství Aleš Pištora.

Také letos budou moci návštěvníci ve stovkách otevřených kostelů poznávat a obdivovat duchovní a umělecké skvosty křesťanství, které nejsou pouze výrazem minulosti, ale i živé přítomnosti. O tom svědčí i bohatý kulturně-duchovní program, v němž opět nebudou chybět koncerty, komentované prohlídky, workshopy nebo divadelní představení, možnost nahlédnout do kostelních sakristií či klášterních zahrad, zkusit si zahrát na varhany, vystoupat na věže či sestoupit do starobylých krypt, prožít liturgii, nebo jen v tichém zastavení vnímat to, co bylo inspirací pro stavitele křesťanských chrámů.

Z historie Noci kostelů

moto_2015Myšlenka otevřít kostely v noci vznikla před jedenácti lety ve Vídni, kde také v roce 2005 proběhla první Noc kostelů – „Lange Nacht der Kirchen“. V roce 2009 překročila Noc kostelů hranice a otevřely se také kostely a modlitebny na několika místech v České republice. V roce 2010 se Noc kostelů konala již v celé České republice, v roce 2011 poprvé na Slovensku a o rok později také v Estonsku.

Autorkou vizuálního stylu je rakouská grafička Vera Rieder. Mottem vizuálního stylu je každý rok jiný biblický verš, jehož součástí je právě slovo „noc“. V letošním roce je to verš 139,12 z Knihy žalmů: „Žádná tma pro tebe není temná: noc jako den svítí, temnota je jako světlo.“

Čtyřka v obraze
pop-up 306 Na místo, kde by mohl skatepark vzniknout, neprší. DSC01668 Dominikánský dvůr. Prasátko se opéká. DSC01573
>

Kalendář akcí

  • Žádné události

Počasí

Miniaplikace na váš web
YoWindow.com Forecast by yr.no