Magistrát chystá zpřísnění pravidel pro pouliční umělce

Na redakci Čtyřka žije se obrátila čtenářka z Vyšehradu s dotazem, že slyšela, že se připravuje vyhláška, která omezí hlasitost pouličních umělců, kteří jí v centru metropole prý doslova pijí krev. Ano, je to opravdu tak. Pokud se podaří vše stihnout, tak by měla platit od začátku letních prázdnin, tedy od 1. července 2015.

Radní hlavního města tento týden schválili návrh na novelizaci vyhlášky, která stanovuje přísnější pravidla pro provozování uměleckých produkcí v pražských ulicích, tzv. busking. Vedení města tak reaguje na řadu stížností od obyvatel města. Nestěžují si totiž jen rezidenti, ale i firmy či jejich zaměstnanci.

Materiál do rady předkládala pražská primátorka Adriana Krnáčová. Návrh novely vyhlášky nyní půjde do připomínkového řízení. Finální podobu novely má primátorka předložit radě do 9. června 2015. Vyhlášku by pak mělo potvrdit zastupitelstvo, zřejmě na svém zasedání 18. června 2015.
„Pouliční umělce nechceme z pražských ulic vyhnat. Na druhé straně je ale jejich produkci potřeba sladit se zájmy rezidentů. Za poslední dva roky evidujeme desítky stížností, především na hluk, ale také na nevhodnou produkci nebo znečišťování veřejného prostranství. Je třeba najít takový model, který bude ve většině vyhovovat všem,“ uvedla primátorka Adriana Krnáčová.
Navrhované změny by měly přispět k omezení nejvíce palčivých problémů doprovázejících provozování buskingu – hlučnost, jednotvárnost produkcí, nedodržování délky produkce, řešení problematických lokalit, využívání zvířat k produkci či zabírání neúměrného prostoru buskery.

busking Obecfní dům 101Shrnutí navržených změn:
– zákaz vystoupení se zvířaty (řešeno zákonem č. 246/1992 Sb., na ochranu zvířat)
– používání zesilovacích zařízení jen v případě, je-li to nezbytné pro slyšitelnost produkce v daném místě
– náhrada pojmu hudební produkce za pojem širší akustické produkce
– zařazení ulice Mostecká mezi místa, kde nelze provozovat akustické produkce
– změna doby produkcí – od 9 do 21 hodin – a zvláštní časový režim akustických produkcí (pravý a levý břeh)
– zavedení omezení plochy pro jednotlivé produkce

Čtyřka v obraze
bus pruvod 037 Některá graffiti nevypadají zle. Kostel sv. Archanděla Michaela v Podolí. lum 1 Zazpívala i Míša Sejnová. Zvědavci si prohlíží policejní vozidlo.
>

Kalendář akcí

  • Žádné události

Počasí

Miniaplikace na váš web
YoWindow.com Forecast by yr.no