České sklo se prezentuje v přízemních prostorách bývalé Živnobanky

Až do konce června 2015 patří přízemí budoucího Muzeum moderního skla ZIBA v centru Prahy talentům současného českého skla. Ve čtyřech dočasných obchodech si zde mohou zájemci prohlédnout, kam české sklo kráčí a podívat se, jak zatím pokročila přeměna bývalé Živnobanky na muzeum.

Od počátku dubna vznikly v přízemí budovy bývalé Živnobanky v ulici Na Příkopě hned čtyři dočasné instalace, kde se prezentují designérské talenty a dynamické značky současného českého skla. Nabídka prostor prezentaci sklářů a designérů je další z řady projektů, kterým se budova ZIBA hlásí ke svému budoucímu poslání, než letos na podzim projde náročnou rekonstrukcí.

pop-up 001 pop-up 310Obchody v rámci výstavního projektu Pop-Up: Sklo/Glass uvádí výběr výrobců a návrhářů, kteří dokážou skloubit řemeslnou tradici a cit pro krásu materiálu se současnými trendy v designu, moderními technologiemi výroby i originálním tvůrčím přístupem. Právě nadcházející období svátků je tím správným časem, kdy se do centra Prahy můžete zatoulat a vše si pěkně prohlédnout. Dva prostory mají vstup přímo z ulice Na Příkopě a druhé dva pak z boku budovy, tedy z ulice Nekázanka. No, a pokud by vás zajímalo, jak probíhala slavnostní vernisáž, tak se podívejte na facebookový profil ZIBA, kde jsou jak novinky, tak i fotky a video z akce.

Kdo se v rámci Pop-Up: Sklo/Glass vlastně představuje?

Mezi prezentacemi, které nabízejí pohled na celé spektrum domácí scény, jsou nezávislá studia a skláři: oceňované studio DECHEM (čerství vítězové Czech Grand Design 2014 a Grand designéři 2014), kolektiv autorů Lukáše a Filipa Houdka, Jiřího Pačinka a Jitky Skuhravé s instalací Made in Bor, vol. II., dále Ateliér skla UMPRUM s instalací programového konceptu ateliéru Ronyho Plesla MANIFEST v režii studia Okolo a také mladá a úspěšná značka BOMMA s premiérou nových produktů pod vedením art directorů ze studia Olgoj Chorchoj.
Čtařka žije si všechny obchody prošla a je opravdu na co se dívat. Jen se omlouváme za dále použité fotky, ono focení skla za dne a v interiéru není úplně sranda.  A nyní už k jednotlivým obchodům – galeriím – pracovnám…

DECHEM a Master&Master
Otevírací doba 11 – 19 hod., ÚT – NE, vstup z ulice Nekázanka

pop-up 006pop-up 007Pražské studio DECHEM, založené v roce 2012 Michaelou Tomiškovou a Jakubem Janďourkem, navrhuje a vyrábí unikátní skleněné objekty do interiérů a limitované série designových svítidel. Stále úspěšnější studio, vítězové Czech Grand Design 2014 a Grand designéři 2014, proměnilo prostor v ZIBA na showroom, ateliér i pracovnu, otevřené pro všechny zájemce o současný český design. Minimalistická a poetická instalace představuje osvědčené interiérové doplňky i čerstvé novinky v partnerství značek DECHEM a MASTER & MASTER.  Master&Master spojením tradiční precizní řemeslné výroby a inovativního designu českých odborníků od r. 2013 vyvíjí produkty do interiéru pojící krásu a stoprocentní užitnou funkci. V ZIBA představuje své stoly, policové systémy a sedací nábytek.
Při naší prohlídce se nám dostalo od přítomných zástupců zasvěceného vysvětlení a popisu všech exponátů a jen litovali, že část z nich byla zrovna na chvilku zapůjčená pro výstavu v cizině.

Made in Bor Vol. II
Otevírací doba 11 – 19 hod., ÚT – NE, vstup z ulice Nekázanka

pop-up 104pop-up 105Z Novoborska pochází, a zde působí, čtyři umělci, z nichž každý po svém vypráví příběh skla. Ač píší jiným stylem a formou, někdo stroze, jiný rozmáchle, jeden lyrickou báseň, další aforismus, navzájem se doplňují, stejně jako mýtické čtyři živly. Silnou stránkou jejich společné prezentace je právě rozdílnost autorských charakterů a přístupů ke sklu, o jehož dokonalou podobu usilují. Jitka Kamencová Skuhravá, Filip Houdek, Lukáš Houdek a Jiří Pačinek nemají stejnou perspektivu, dívají se na sklo každý svýma očima. Nikdo z nich sklo ale nevnímá jako neživou hmotu bez duše.
V této expozici se Čtyřka žije líbilo snad nejvíce. Nejen, že jsme si mohli všechno očima osahat pořádně z blízka, ale i výklad byl perfektní. Bylo znát, že zde mluví člověk, který má sklo doslova pod kůží a o svých kolezích, sklu a historii i současnosti sklářství ví všechno možné. Také jsme zde byli nejdéle – skoro tři čtvrtě hodiny.

Ateliér skla UMPRUM – Manifest
Otevírací doba 10 – 18 hod., PO – PÁ, vstup z ulice Na Příkopě (pravá strana), jen výstavní prostor

pop-up 201pop-up 203Otevřenost, zhodnocení, přehled, spolupráce, důvěra, úcta, morfologie, originalita a rovnováha jsou zásady, kterými se řídí Ateliér skla Ronyho Plesla na UMPRUM. Těchto osm jasně formulovaných myšlenek definuje pohled ateliéru na tvorbu skla v širších souvislostech a vztazích k výtvarnému umění, designu, dekoraci, řemeslu a architektuře. Manifest Ateliéru skla demonstruje kreativní vize a směřování jeho pedagogů a studentů za posledních šest let.
Tady se Čtyřka žije zdržela asi nejkratší dobu. Ne, že by se nebylo na co koukat, ale za studenty zde hovořila jen jejich díla a nic na tom nezměnila ani vstřícnost ostrahy. Zdá se nám trošku nepochopitelné, že se nedokážou mezi sebou domluvit na tom, aby na tak prestižním místě byl vždy někdo z nich přítomen a s návštěvníky prohodil nějaké to slovo. Holt asi ještě musejí dospět…, nejen umělecky, ale i obchodně.

BOMMA
Otevírací doba 10 – 19 hod., PO – NE, vstup z ulice Na Příkopě (levá strana)

pop-up 304pop-up 302Sklářská značka BOMMA v Praze poprvé odhaluje kompletní kolekce i zcela nové produkty představené v premiéře pouze na veletrhu Maison et Objet v Paříži a na Ambiente ve Frankfurtu. Instalaci značky BOMMA vytvořilo studio Olgoj Chorchoj, které pro BOMMA navrhlo i instalaci pro výlohu obchodu. Její koncept spočívá v rozmístění gigantických, precizně vyfouknutých skleněných objektů, představující jakási embrya, která vyrůstají z tmavé hlubiny země. Z nich se rodí čisté křišťálové tvary, připomínající líhnoucí se zárodky. Koncept rozměrných koulí BOMMA představila v loňském roce na úspěšné výstavě „Tim Burton a jeho svět“, kde v objektech přebývala notoricky známá stvoření z Burtonových filmů.
Tento prostor je spíš víc prodejnou než výstavním místem. Dvě milé dámy se nám sice ochotně věnovaly, ale rozpovídat se je moc nepovedlo. Nicméně k vidění i ke koupi je zde spousta zajímavých a nápaditých věcí.

O svátcích 1. a 8. května 2015 budou mít všechny výstavní prostory i obchody otevřeno (tedy i UMPRUM), jinak platí výše uvedené.

ZIBA – Muzeum moderního skla po svém otevření v roce 2016 nabídne výstavy i stálé expozice představující české a mezinárodní současné sklo jako proměnlivý, fascinující materiál ve spojení s výtvarným uměním, designem a vyspělými technologiemi. Výstavy doplní zastoupení předních sklářských značek, sklářská huť, restaurace, kavárny a služby pro veřejnost.

pop-up 005 pop-up 110 pop-up 202 pop-up 308pop-up 107 pop-up 003

Čtyřka v obraze
Nově natřený maják. Na atrakce se čekaly dlouhé fronty. DSC05500 Pohřební průvod (Vojta Švejda jako jeden z funebráků) Sbor ze Sýkořice. Pohár pro zasloužené vítěze.
>

Kalendář akcí

  • Žádné události

Počasí

Miniaplikace na váš web
YoWindow.com Forecast by yr.no