Botanická zahrada se chlubí unikátní orchidejí a zve na burzu přebytků

Nenápadné orchideje z podčeledi Apostasioideae se velmi obtížně pěstují. Proto dosud selhaly všechny pokusy o jejich pěstování v Evropě. Výjimkou je trojská botanická zahrada v Praze. Ta je první evropskou zahradou, které se podařilo orchidej z této skupiny nejen úspěšně pěstovat, ale aktuálně i jedna kvete.

„Orchideje máme tři roky a za tuto dobu jsou již čtyřikrát větší a jedna z nich se chlubí prvním kvetením. Květy jsou tři centimetry velké, mají sytě žlutou barvu a zvenčí jsou pokryté dlouhými chlupy. Jedná se o opravdovou senzaci, protože dosud selhaly všechny pokusy o převedení živých rostlin na evropský kontinent. Například v herbářích je najdete, ale živé jsou jen u nás,“ hovoří o mimořádném úspěchu ředitelka trojské botanické zahrady Věra Bidlová.

Neuwiedia zollingeri javanica_MG_7378 Neuwiedia zollingeri javanica_MG_7402 Neuwiedia zollingeri javanica_MG_7646Na první pohled se jedná o nenápadnou a ne příliš zajímavou rostlinu, která mimo své květenství jako orchidej ani nevypadá. Spíše připomíná malou palmu. Tuto podčeleď můžeme označit za zachovalý vývojový článek z dob, kdy v evoluci orchideje teprve vznikaly. „Kvůli své nenápadnosti dokáže málokterý botanik při zkoumání pralesa poznat, co jsou její velké zelené listy zač. Rostliny jsme měli možnost studovat na expedici ve Vietnamu a odtud také pochází ty naše,“ říká kurátor tropických rostlin z trojské botanické zahrady Jan Ponert,.

Důvod, proč se daří tento unikát pěstovat právě v pražské Troji, vidí odborníci z botanické zahrady v dostatku vláhy. „Rostlina je spokojená pouze ve stále mokrém substrátu ve stínu na podlaze skleníku. Vzhledem k nárokům rostliny ji ale není možné vystavit. Snad z květů získáme klíčivá semena a rostliny se podaří namnožit, aby mohly být v budoucnu vystaveny i do expozic,“ popisuje Ponert.

bz praha troja burza přebytků kytky 001 bz praha troja burza přebytků kytky 002 bz praha troja burza přebytků kytky 003 bz praha troja burza přebytků kytky 004Tip na tento víkend:

Vzhledem tomu, že unikát není primárně pro návštěvníky k vidění, tak tu máme alespoň malou záminku, proč do botanické zahrady vyrazit.
Zajímavé druhy muškátů a dalších přebytků botanické zahrady si můžete zakoupit na burze, a to ve dnech 29. – 31. května 2015 od 9 do 19 hodin. K dispozici vám budou i odborníci, kteří poradí, jak konkrétní rostliny pěstovat, aby vám dělaly jen samou radost.

Čtyřka v obraze
Členové klubu bez pádla nedají ani ránu. Selátko kamsi odešlo. Lavičky lákají jen kávu, ostatní si hrají. pop-up 204 DSC03301 Vítězové patří na tribunu!
>

Kalendář akcí

  • Žádné události

Počasí

Miniaplikace na váš web
YoWindow.com Forecast by yr.no