Zatoulejte se s námi na Matějskou pouť

Dnešní příspěvek v této rubrice budeme věnovat pražské klasice, kterou bezesporu fenomén s názvem Matějská pouť pro metropoli je. Na Výstaviště v Praze 7 jsme se vypravili hned první den pouti, tedy v sobotu 28. února 2015 odpoledne a zklamáni jsme rozhodně nebyli.

Jako nástupní prostor jsme si zvolili Stromovku, za kterou se většinou dá v Bubenči pohodlně zaparkovat a procházka po parku také není k zahození. Pokud chce na Matějskou vyrazit jinak, řiďte se doporučením v našem předchozím článku ZDE nebo ZDE .

 

 

Od Muzea Stará čistírna v Papírenské ulici jsme prošli okolo areálu Císařského mlýna s pěknou branou a přírodní památky Pecka až k podchodu pod železniční tratí u místa, kde se Malá říčka schovává pod zem, a to už jste prakticky ve Stromovce, též kdysi zvané Královská obora. Zde můžete směrem k Výstavišti pokračovat více směry, záleží na počasí a vašich botách. My jsme zvolili cestu, držící se spíše vpravo pod svahem.

šlechtova restaurace šlechtovka stromovka 003Po pár stovkách metrů minete stavení bývalé myslivny a za chvilku jste již pod jednou z dominant – Místodržitelským letohrádkem. V té době již zvuky pouti, zvláště dunění hlubších tónů, budou slušně slyšitelné. V těchto místech také vytušíte hráz bývalého velkého rybníku ve Stromovce a prakticky hned jste u torza Šlechtovy restaurace, kde můžete obdivovat, jak mohlo toto místo tak zpustnout. Ale prý se blýská na lepší časy, tak se tím moc netrapte. Díky tomu, že jsou stromy ještě bez listí, tak snadno o pár desítek metrů dál zahlédnete domek a za ním i ústí do Rudolfovy štoly, kam není od věci si udělat cestou malou odbočku.

 

To už jste pomalu na „dvouproudé“ parkové cestě, kde vpravo prosvítá restaurace Vozovna Stromovka a řada atrakcí již je nejen slyšet, ale i vidět. Hlavně ta největší lákadla jako devadesátimetrový Big Tower v ose cesty či rotující jen o nemnoho nižší Booster MaXXX nebo padesátimetrový kolotoč po levé straně. Původně jsme přemýšleli, že zamíříme až k pokladnám před hlavní branou, ale pod nejvyšší atrakcí u Maroldova panorama se nachází malý bufet a ten má stolečky, za stolečky plot a v něm branku, která byla otevřená. Nebylo co řešit…

Big Tower určitě stojí za zkoušku

Big Tower 021Pravá Praha si postupně dodávala v duchu odvahy k návštěvě obří atrakce Big Tower, až se nakonec projevily geny odvahy. Samozřejmě tomu napomohlo i to, že jsme viděli, jak ji s úsměvem opouštějí i malé děti, které nemají barvu trávy v obličeji a vesele se smějí. 120 korun pak rychle u kasy změnilo majitele a vyrazili jsme na „nástupiště“. Když z výšky spadla předchozí skupina (snad je kapacita 18 osob), tak jsme na uprázdněná místa nasedli i my. Tady se sluší pár rad a doporučení. Zkuste se nacpat tam, kde je výhled na pouť. Ne, že by to snad zážitku vadilo, ale pohled na ní je zajímavý a cestou nahoru můžete obdivovat i Stromovku. Kdo ale má rád město, tak může klidně sedět na druhé straně a kochat se výhledem tímto směrem.
Ještě než vás pořádně přikurtují, tak si odložte na zem věci zbytné. Bát se o ně nemusíte, vrátíte se zase tam, odkud jste začali stoupat vzhůru. Kdo si přesto ponechá v ruce mobil či fotoaparát, tak by si měl uvědomit, že ho bude muset držet setsakra pevně. No, a pak už se ozve „atención“ a po chviličce začnete stoupat vzhůru. Stoupá se dost dlouho a je lepší se dívat před sebe, než do hlubiny pod sebou. Až vystoupáte těsně pod vrchol, tak se s vámi ochoz se sedačkami dvakrát otočí a pak to začne. Až uslyšíte pomalé anglické odpočítávání, tak se s vámi ochoz ještě malinko nadzvedne a pak už následuje ostrý sešup o desítky metrů. Většinou vám budou pěkně vlát nohy a co udělá žaludek, jistě tušíte sami. Ale není to tak hrozné, jak by člověk čekal. Nám se ale při cestě (pádu) dolů povedlo křečovitým držením fotoaparátu vypnout záznam, a tak se muselo nahoru ještě jednou…

Big Tower 022O zážitek bohatší pak naše expedice pokračovala po pouti od jedné atrakce ke druhé. Jak se mezitím začalo stmívat, tak se Matějská oblékla do pestrých barev, až oči přecházely. Než popisovat všech 120 atrakcí, které zde mají, tak se raději podívejte do některé z našich fotogalerií, které najdete na odkazu ZDE či ZDE nebo ZDE.

Co se týká ceny atrakcí, tak se lístky pohybují v rozmezí asi od 25 do 120 korun. Dá se říci, že čím více adrenalinu, tím i vyšší cena. Na pouti pak najdete i řadu stánků s občerstvením a samozřejmě i toalety. No a ještě k občerstvení, u Křižikových pavilonů směrem k Big Toweru mají perfektní čabajky…
Ale dost bylo povídání, nejlepší je si Matějskou zažít na vlastní oči, a tak neváhejte. Možnost máte až do 19. dubna 2015, a některé atrakce zde vydrží až do podzimu.

Čtyřka v obraze
DSC06512 DSC01686 Show může začít! bus pruvod 039 Týmové vítězství! Výukové materiály.
>

Kalendář akcí

  • Žádné události

Počasí

Miniaplikace na váš web
YoWindow.com Forecast by yr.no