Lázně na lodi aneb Vyzkoušejte si zajímavý prožitek, dokud je ještě čas…

V zimním období lze na dohled od Hradčan a kousek po proudu pod bájným Vyšehradem zažít u náplavky pod Železničním mostem na vlastní kůži zajímavou atrakci. Ano, řeč je o klubu Lázně na lodi, a ono vlastně nejde o atrakci, ale spíš o stav těla i mysli po saunování.

Řadu lidí zajímá, co jsou vlastně ty maličké chatičky či buňky, které lze spatřit na lodi, kotvící u náplavky na Rašínově nábřeží, zhruba na úrovni tramvajové zastávky na Výtoň. Tak jsme chvilku pátrali a nalezli. Je to vlastně klub Lázně na lodi, který je projektem z dílny studia H3T architekti, fungujícího od roku 2009 v režii Vítka Šimka a Štěpána Řehoře. Oba pánové se zabývají vším, co má vazbu k architektuře, a nejen k ní.

Oslovili jsme proto jednoho z hlavních protagonistů projektu – Víta Šimka – aby nám o tomto zajímavém nápadu něco více prozradil. Ještě než se pustíme do rozhovoru, tak jen kratičký úvod, který jsme si půjčili z webových stránek. A pro zájemce ještě přidáváme i odkaz na FB profil Lázně na lodi.

Fenomén lázeňství má v Praze, zejména v okolí Vltavy, velkou tradici a je škoda, že v současnosti nejsou žádné lázně v pravém slova smyslu funkční. Studie Lázně na lodi je pilotním projektem, jenž si klade za cíl vyzkoušet zájem Pražanů a návštěvníků metropole o takovou nabídku. První fáze projektu má menší měřítko a nabízí prostor pro cca 15 návštěvníků najednou. Provoz sauny i zázemí je optimalizován podle výzkumu i zkušeností podobných provozů v metropoli.
Teplota v sauně (potírně) bývá okolo 90 – 95 stupňů Celsia, vlhkost se zde pohybuje okolo 10% a na zchlazení můžete použít jak Vltavu (okolo 3,5 stupně), tak i klasickou sprchu. K disposici je samozřejmě šatna i toalety. No, a mezi saunovacími koly můžete využít některou z odpočíváren, ať už vnitřní či venkovní. Především noční výhled na řeku a město kolem ní je nádherný. No,a nyní už k rozhovoru.

lázně na lodi 012Čtyřka žije: Jak vlastně nápad na Lázně na lodi vzniknul a jak dlouho trvala realizace?
Vít Šimek:
Na náplavce jsme před lety začínali saunovat s mobilním zařízením za osobním vozem. Po tom, co začal fungovat (A)void floating gallery parník, jsme se domluvili s Ivem Slavíkem a saunu dva roky provozovali na jeho palubě. Postupně jsme ji rozšiřovali a zkvalitňovali její provoz tak, aby nabízela mimo jedinečného výhledu z prohřívárny také základní komfort. Realizace sauny trvá každý rok několik dní. A i když to tak nevypadá, jedná se o modulární systém dřevostavby, díky kterému je realizace poměrně rychlá.

Čtyřka žije: Jste takovou první vlašťovkou v tomto ranku na Vltavě. Nemáte strach z konkurence?
Vít Šimek:
Na úvod je třeba říci, že se nejedná o podnikatelský záměr. Sauna na náplavce se rozvíjela postupně, především dílem našeho nadšení pro věc a ekonomická bilance za jednotlivé sezóny není příliš příznivá. Samozřejmě přemýšlíme o tom, jak projekt posunout dále, ale strach z konkurence nemáme, nejsme hospoda.

lázně na lodi 013Čtyřka žije: Místo u náplavky pod Železničním mostem je nádherné. Nemáte strach, že vás v rámci regulace břehů a jejich využití někam přesunou?
Vít Šimek:
Neviditelná ruka trhu nás už letos (sezóna 2014/2015) málem odsunula do neznáma… Místo je totiž jedinečné a Pražané se za poslední léta naučili k vodě chodit a nosí tam sebou peníze. A právě o ty se poslední dobou zajímá mnoho nejrůznějších subjektů. My máme štěstí, že fungujeme přes zimu, a to náplavka moc lidí nezajímá.

Čtyřka žije: Jak vlastně fungujete? Je problém u vás najít volné místo a jak hluboko musí návštěvníci sáhnout do šrajtofle?
Vít Šimek:
Otevřeno je každý den od 18:00 do 23:00 hodin. Máme na palubě klasickou finskou saunu s potírnou s výhledem na vedutu města. Návštěvníci se rezervují přes webový formulář, ale mohou i přijít i rovnou z ulice. Lepší je ale předtím zavolat na číslo 732 289 654 a ověřit skutečný stav. Lidé chodí růžně, nejvíce asi v neděli, vypotit víkendové mejdany. Letos musíme vytápět elektricky, tudíž jsme oproti minulému roku museli lehce podražit. Hodina saunování tak vyjde na 150 korun, rezervace jsou po půlhodinách. Máme ale nejrůznější akční nabídky, a tak se dá zase něco ušetřit.

lázně na lodi 001Čtyřka žije: Jste sice hned u MHD, dá se ale k vám i nějak přijet autem? A co by si měl příchozí vzít s sebou a naopak, co mu půjčíte?
Vít Šimek:
 Dopravní napojení je výborné. Přesto někteří návštěvníci volí místo MHD raději dopravu autem. V takovém případě doporučujeme parkovat pod Železničním mostem, což je asi 200 m a večer je to zde zadarmo. Půjčujeme vše co je třeba k pohodlnému procesu saunování, a tak by návštěvníci měli nosit snad jen dobrou náladu.

Čtyřka žije: Sauna klade trošku vyšší nároky na zdraví, jak moc musí být návštěvník fit?
Vít Šimek:
 Obecná indikace saunování je u zdravých osob bez omezení. Rozhodnutí, zda jít či nejít do sauny, má určit intenzita tělesného i psychického blaha. Pokud má člověk zdravotní problémy je vždy dobré možnosti saunování probrat s lékařem.

Čtyřka žije: Každá bohulibá akce či atrakce budí pozornost úředního šimla. Jak vycházíte s úřady?
Vít Šimek:
 My s úřady vycházíme dobře.

lázně na lodi 002Čtyřka žije: Probrali jsme otevírací dobu, cenu a tak ještě upřesnění, do kdy budete letos fungovat?
Vít Šimek:
Rádi bychom fungovali co nejdéle, ale jak už bylo řečeno, jsme zde na lodi vlastně hosté. Určitě budeme fungovat do 15. března 2015, zkoušíme se dohodnout, abychom zde mohli přivítat první jarní den a kdyby se podařilo vydržet do konce března, budeme jen rádi. Z toho vyplývá, že kdo májem si to u nás vyzkoušet ještě tuto zimu, neměl by příliš váhat.

Čtyřka žije: No a na závěr, kdy se vám u lodi objevila zlatá rybka a chtěla vám splnit tři přání, jaká by to byla?
Vít Šimek:
Máme pouze jedno: „Kéž jsou všechny bytosti šťastny!“

lázně na lodi 005

Čtyřka v obraze
AMOCOCO Photo John Owens 1 DSC_0025 Na vystoupení se připravuje pejsek Rozárka. Nám. G. Kutlvašra je i pietním místem. Vítězové kategorie do 59 let. Gallery: Oslavy Dne Země
>

Kalendář akcí

  • Žádné události

Počasí

Miniaplikace na váš web
YoWindow.com Forecast by yr.no