Až budete zítra koukat na zatmění Slunce, tak si nezničte zrak

Částečné zatmění Slunce – poměrně vzácné událost – bude v Praze viditelné, pokud sv. Petr dovolí, již zítra, tedy v pátek 20. března 2015 v době od 9:37 do 11:57 hod. Vzhledem k tomu, že další nás čeká až v roce 2021, tak si ho nenechte ujít. Podle předpovědi by mělo být dobře pozorovatelné, jen to nezkoušejte holým zrakem.

V případě popisu jevu odkážu naše čtenáře na weby našich hvězdáren, planetária či na wikipedii, kde je toto téma dostatečně probráno i s animací či obrázky.
V kostce se dá říci, že zatmění Slunce nastane tehdy, když se mezi naši nejbližší hvězdu a Zemi postaví Měsíc. Měsíc pak na zemi vrhá stín a polostín. Pokud Měsíc zakryje celé Slunce, jde o úplné zatmění, pokud jen z částí, hovoří se o částečném zatmění (existuje i tzv. prstencové zatmění).

Úplná zatmění pro jedno konkrétní místo na Zemi jsou výrazně méně častá, než zatmění částečná. Nebeský úkaz také trvá různou dobu. Měsíční stín a polostín se v důsledku pohybu Měsíce kolem Země pohybuje rychlostí těsně pod 1 km/s od západu k východu. Z tohoto důvodu je úkaz úplného zatmění omezen pro konkrétní místo maximálně na 7,5 minuty a šířka stopy plného stínu se pohybuje od 112 do 270 km. Částečná zatmění mají mnohem delší dobu trvání, nejdéle však 2,5 hodiny, také stopa polostínu je podstatně větší.

Jak často jsou v ČR zatmění viditelná?

10042Na území naší republiky se v „poslední“ době vyskytla nebo vyskytnou úplná zatmění Slunce asi takto: 29. října roku 878 (vládl zřejmě kníže Svatopluk), 7. června roku 1415 (den předtím měl mistr Jan Hus první slyšení na koncilu v Kostnici), 12. května roku 1706 (historie nic zvláštního nehlásí) a další úplné zatmění nás čeká až 7. října roku 2135.

Částečná zatmění Slunce jsou častější. Mnozí z nás si možná vzpomenou na 4. leden 2011 (9:56 SEČ), kdo to tehdy propásl (a bylo opravdu vidět, byť za mraky či oparem), tak má možnost dát si v pátek 20. března 2015 ve výše uvedených časech repete a podle předpovědi počasí by to mělo vyjít. Další částečné nás pak čeká 10. června 2021 (21:41 SELČ), 25. října 2022 (13:00 SELČ) či 29. března 2025 (11:47 SEČ).
Velmi pěkné částečné zatmění Slunce proběhlo také 11. srpna 1999. V Praze při maximu kousek před polednem bylo zakryto 95,3% slunečního kotouče. V Českých Budějovicích dokonce 98,2 %, horší to ale bylo s počasím. No, a kdo nelitoval času a nákladů, tak si mohl vychutnat tento den i úplné zatmění Slunce – stačilo přejet do Maďarska, Rakouska či Německa a mít štěstí na počasí. A věřte, bylo to úchvatné, jen negativy stále marně hledám…

Jak se koukat na zatmění?

Bez názvu-1Že je pohled do žhnoucího kotouče doslova o oči, snad netřeba zdůrazňovat. Asi nejbezpečnější je použití svářečského filtru s hodnotou (stupněm) ztmavení min. 12, lépe 14. Dobré je i použití speciálních fóliových br ýlí pro pozorování Slunce. Všechny další možné pomocné prostředky již mohou být pro náš zrak nebezpečné (začouzené sklo, kotouček z diskety, čiré CD nebo DVD a řada dalších), takže je důrazně nedoporučujeme!
No, a podívat se do Slunce dalekohledem bez speciálního filtru, je si říkat o vypálení očí. Pomocí dalekohledu ale lze promítnou zatmění na stínítko, kde se pak již pozorovat dá. Jinou bezpečnou možností pozorování je dírková komora.
Máte také možnost navštívit některou hvězdárnu. Například Štefánikova hvězdárna bude při této příležitosti otevřena od 9 do 12 hodin, a umožní tak návštěvníkům pozorování tohoto úkazu v celém jeho průběhu. Pozorování je možné pouze za jasného počasí.

Čtyřka v obraze
Zatím nás tu moc není. Restaurační zařízení vedle věznice je zavřené. bus pruvod 005 IMG_2337 (2) Členové klubu bez pádla nedají ani ránu. Uprostřed divokého rytmu.
>

Kalendář akcí

  • Žádné události

Počasí

Miniaplikace na váš web
YoWindow.com Forecast by yr.no