V Praze začíná masopustní veselí

Nadcházející víkend bude v metropoli ve znamení několika masopustů a především jejich průvodů a veselice. Těžištěm akcí bude sobota, kdy mohou zájemci vyrazit například na Letnou, do Karlína, do Hlubočep případně do Kbel, Vinoře či do Dubče a samozřejmě i na Staroměstské náměstí. V neděli proběhne masopust v areálu Ctěnického zámku či ve Slivenci.

Masopustní veselice mají podobně jako Velikonoce nestálé datum. Správně by se měly uskutečnit do Popeleční středy, která odstartovává čtyřicetidenní postní období, které je přípravou na oslavu Velikonoc. Letos je Popeleční středa 18. února 2015.

Kromě zmíněných větších akcí probíhá i řada těch menší nebo dlouhodobějších. Jejich poměrně slušný přehled pak najdete na odkazu ZDE . Například v Muzeu Karla Zemana u Karlova mostu v Praze 1 probíhají až do 17. 2. 2015 v době od 12 do 17 hodin karnevalové tvůrčí dílny pro děti, kde si můžete vyrobit zajímavý kostým.

Sobota

Masopustní sezónu ale v Praze již tradičně zahajuje Slet masek na Staroměstském náměstí, který se také koná v sobotu 7. února 2015 v rámci akcí spíše komerčněji pojatého festivalu Carnevale Praha. Samotný průvod masek vyráží ve 14:30 hod. z nádvoří Clam-Gallasova paláce v Husově ulici (sraz je od 13:00 do 14:15 hod.) směrem Karlova, Malé náměstí a Staroměstské náměstí, kde se okolo 15 hodiny čeká na příjezd „Krále Carnevalu“ a rej masek na náměstí pak trvá až do 17 hodiny. Pokud ale nechcete „zakopávat“ o cizince na každém kroku, tak je lepší navštívit výše zmíněné lokální akce v městských částech.

Karlínský masopust
Velmi populární Karlínský masopust je nejen pro rodiny s dětmi jako dělaný. Již 12. ročník se letos koná 7. února 2015 v Kaizlových sadech a na Karlínském náměstí. Stejně jako v minulých letech poskytla městská část této radostné oslavě záštitu i finanční podporu. Průvod začíná ve 13 hodin a poslední koncert na pódiu pak v 18 hodin. Podrobnosti na odkazu ZDE .

Letenský masopust
Sraz masek bude 7. února 2015 mezi 11.30 až 12.30 před galerií Scarabeus na Letenském Montmartru v ulici Jana Zajíce 7 (poblíž stadionu Sparta). Zde bude maskám a jejich doprovodu zdarma přístupná nejen výstava Masky, ale také expozice nazvaná Genius loci – Letenský Montmartre. Pak se půjde k Národnímu zemědělskému muzeu a kdo bude mít zájem může přes Letnou s maskami pokračovat až na Staroměstské náměstí. Podrobnosti na odkazu ZDE .

Kbelský masopust
V Centralním parku Kbely od 13:00 hod. se 7. února 2015 již po čtvrté uskuteční tradiční masopust tentokrát na téma Cirkus. Během odpoledne se návštěvníci mohou těšit na bohatý program, staročeský jarmark s domácí zabijačkou, soutěže nejen pro děti, Cirkus Berto, masopustní dílny a další atrakce. Podrobnosti na odkazu ZDE .

Hlubočepský masopust
Milé maškary, strašidla a příšery, co šmejdí, již pátý hlubočepský masopust bude 7. února 2015. Sejdeme se na hlubočepském nádraží před půl druhou. Přespolní maškary mohou využít motorák, který vyjíždí ze Smíchovského nádraží ve směru Beroun přes Rudnou ve 13:25 hodin. V Hlubočepích je přivítají maškary místní a společně v jednom pestrém průvodu se za zvuku bubnů a rozverných písní společně vydají obveselit hlubočepské sousedy, kteří něco dobrého k snědku i k pití připraví. Podrobnosti na odkazu ZDE .
Už jen duch pozvánky dává tušit, že by to mohlo být opravdu veselé, a tak pokud nelitujete cesty, tak si nenechte ujít.

Masopust ve Vinoři
I. Vinořský masopust bude zahájen zabíjačkou v sobotu 7. února 2015 již v 10:00 hodin. Celý den pak bude patřit veselí, hudbě, mastným chutím a dobrému pití. Maškary vítány, nejlepší budou odměněny. Harmonogram dne bude včas vyvěšen na tradičních poutacích místech. Zábavní večer pak proběhne s oblíbenou cimbálovou muzikou Štěpána Hanuše.
I tento masopust by mohl být docela veselý, jen ta dálka…

Neděle

Masopust v Zámku Ctěnice
Zámecký areál Ctěnice u Vinoře ožije v neděli 8. února 2015 masopustní obchůzkou, lidovými písničkami, hudbou a zavoní zabíjačkovými specialitami a tradičními masopustními koblihami. Od 11:00 do 14:00 hod. bude v prostorách Špejcharu připravena masopustní dílna pro děti určená pro přípravu maškar k průvodu výtvarnou technikou „malování na obličej“.  Masopustní veselí vyvrcholí ve 14:00, kdy bude zahájen masopustní průvod areálem v podání Národopisného souboru Doudleban a dechové hudby Šumavanka. O zábavu a taškařici se postará mládenecká růžičková koleda tvořená Matkou, hejtmanem, rychtářem, konšely, tancmajstry, moučným a židy. Podrobnosti na odkazu ZDE .

Slivenecký masopust
Tradiční Slivenecký masopust se koná v neděli 8. února 2015. I letošní ročník bude patřit nádherným maskám a jejich průvodu. Čeká vás zábavné odpoledne, které završí masopustní průvod Slivencem až do Holyně (sraz v 13:30 hod. na návsi ve Slivenci), v doprovodu hudebníků, tanečníků a kejklířů. Již od 10 hodin ale najdou ti nejmenší na návsi u rybníka jízdárnu s oslíky a poníky.

 

Čtyřka v obraze
AMOCOCO Photo John Owens 2 Příprava pohřbu. DSC01599 bus pruvod 027 pop-up 306 Fotograf Jan Saudek s Pedrem Dvořákem se nezapře, jedna sklenička nestačí.
>

Kalendář akcí

  • Žádné události

Počasí

Miniaplikace na váš web
YoWindow.com Forecast by yr.no