Navrhované velké změny v MHD dostaly stopku

Rozsáhlé změny, kterých se měla síť pražské MHD dočkat s otevřením prodloužení metra linky A do Motola, se odkládají. Stávající jízdní řády a tedy i vedení linek v drtivé většině případů tedy zůstane i po 6. dubnu 2015 stejné jako nyní. Dílčí změny proběhnou jen u nových stanic metra. Magistrát totiž návrh změn jako celek odmítl a vrátil je k přepracování.

Navrhované změny ve vedení linek, které nedávno avizoval ROPID (Regionální organizátor Pražské integrované dopravy), vzbudily překvapení a převážně i nevůli jak mezi občany, tak i u řady městských částí. Podle původního návrhu se změny neměly týkat jen Prahy 6, ale celého území Prahy. Po stejných trasách mělo jezdit jen 7 z 24 linek tramvají, měly přibýt dvě nové a jedna měla být zrušena. Změny se měly dotknout také 54 ze 134 autobusových linek v metropoli.

DSC09283Například Praha 1 podle starosty Oldřicha Lomeckého (TOP 09) zaznamenala asi dvě desítky připomínek, které se týkaly tramvajových linek 14 a 9 a také autobusu na Malé Straně a zásadnější připomínky neměla, byť si jen posteskla, že z Václavského náměstí stále nic nebude jezdit bez přestupu na Malostranské náměstí.
Na Praze 4 na radnici dorazila podle tiskového mluvčího Jiřího Bigase různou formou necelá stovka připomínek. Ve většině případů nešlo o nic zásadního a samotná radnice má připomínky k vedení dvou autobusových linek, o kterých věří, že se ještě bude jednat.
Na Praze 6 byla situace ale „veselejší“. Jak nám potvrdil mluvčí Prahy 6 Adam Halmoši, tak na radnici různou formou (anketa na webu, dopisy, e-maily, petice) doputovalo bezmála na tři tisíce připomínek. „Vítáme, že hlavní město Praha vyslyšelo hlas Prahy 6 a zavedou se pouze nezbytné změny v MHD a ne změny celoplošné, které ROPID původně naplánoval. Budeme nadále trvat na tom, aby změny MHD byly co nejvíce promyšlené a vyhovovaly co nejvíce občanům. MHD je tady pro lidi a ne lidé pro to, aby sloužili MHD,“ řekl v reakci na rozhodnutí magistrátu starosta městské části Praha 6 Ondřej Kolář (TOP 09). Právě Praha 6 byla totiž navrhovanými změnami zasažena nejvíce.

Proč návrh změn magistrát nepodpoří?

DSC09265I přes zapracování části připomínek, které předložily jednotlivé městské části, náměstek primátorky a radní pro dopravu Petr Dolínek (ČSSD) návrh na zásadní změny v pražské MHD nepodpoří a vrací návrh ROPIDu k přepracování.
„Prošel jsem všechny námitky a i přesto, že oceňuji rychlost, se kterou ROPID velkou část připomínek pozitivně vyřešil a zapracoval, shledal jsem oprávněnost dalších mnoha připomínek, které zohledněny nejsou. Vracím tedy návrh ROPIDu k zásadnímu přepracování tak, aby byl v souladu s požadavky městských částí a především ku prospěchu Pražanů,“ oznámil Petr Dolínek a dodal: „Již před volbami jsme avizovali, že chceme napravit to, co se nepovedlo při revizi pražské hromadné dopravy v roce 2012 a v současném návrhu některé zásadní změny zapracovány nevidím. K 6. dubnu 2015 proto proběhne pouze úprava těch linek MHD, která je nezbytně nutná, aby byly splněny podmínky související s financováním stavby metra A z evropských dotací a nedocházelo k dublování dopravy v lokalitách kolem nových stanic metra.“
Náměstek Dolínek současně uložil ROPIDu, aby začal pracovat na novém návrhu změn v pražské hromadné dopravě, ve kterém budou zohledněny již zaslané připomínky a bude reflektovat požadavky jednotlivých městských částí.

Co na to ROPID?

DSC09280Na základě rozhodnutí náměstka primátorky hl. m. Prahy a radního pro oblast dopravy Petra Dolínka ze čtvrtka 12. února 2015 je realizace návrhu změn linek Pražské integrované dopravy připraveného organizací ROPID odložena na neurčito. K termínu otevření nového úseku metra A dne 7. dubna 2015 budou realizovány jen nejnutnější změny povrchové dopravy v okolí nových stanic metra (např. zrušení tramvajové linky č. 2 nebo zkrácení autobusových linek vedených po Evropské ulici).
Do konce února 2015 připraví pracovní skupina složená ze zástupců hl. m. Prahy, Městské části Praha 6 a ROPID finální návrh změn k 7. dubnu 2015. Ostatní navržené změny včetně dalších připomínek městských částí budou dále diskutovány s odbornou i širokou veřejností včetně provozních zaměstnanců dopravců.

Čtyřka v obraze
bus pruvod 042 První člověk nahoře! Být požárníkem také není špatné. DSC01643 Sešla se všechna možná plemena. "Kolik písniček Petr Kolář zazpíval? Výherce obdrží cenu!"
>

Kalendář akcí

  • Žádné události

Počasí

Miniaplikace na váš web
YoWindow.com Forecast by yr.no