Na skok k sousedům aneb Výstava Miroslav Oliva: Andělům a kočkám v Chodovské tvrzi

Velká výstavní síň Chodovské tvrze v Praze uvítá v březnu a dubnu letošního roku výstavu k šedesátým narozeninám českého sochaře a designéra keramiky a porcelánu Miroslava Olivy. Zaměřena je především na jeho aktuální figurativní sochařskou tvorbu.

Výstava se koná pod záštitou ředitelky Uměleckoprůmyslového musea v Praze Heleny Koenigsmarkové. Vernisáž proběhne v úterý 3. března 2015 od 18 hodin a úvodní slovo bude mít kurátor galerie Chodovská tvrz – akad. soch. Milan Martiník a Dita Hálová. O hudební doprovod se pak postará Olina Trojanová.
Výstavu pak můžete navštívit od 4. března až do 2. května 2015 na adrese Chodovská tvrz, Ledvinova 9. Nejpohodlněji se tam dostanete autobusem linky 125, 136, 213 nebo 293. Od stanice metra C – Chodov lze nicméně dojít i pěšky, trvá ta asi jen 10 minut.
„Přijďte se podívat na nejaktuálnější autorovu tvorbu a potěšit se stylizovanými anděly, kočkami a dalšími keramickými plastikami,“ říká kurátorka výstavy Dita Hálová z UPM Praha.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERAMiroslav Oliva Autor absolvoval Střední průmyslovou školu keramickou v Bechyni (1974) a následně Vysokou školu uměleckoprůmyslovou v Praze (1980) v ateliéru figurativního sochařství. Pro jeho tvorbu byla obě studia zásadní. Svými realizacemi zajímavě řešených keramických a porcelánových výrobků i dekoračních předmětů obohacoval po desetiletí naše interiéry. Navrhoval je především jako designér podniků Keramo a ÚLÚV. Často se inspiroval vytříbeným a minimalistickým, plně funkčním finským designem, aniž by opomněl českou keramickou tradici. V roce 1989 obdržel Diplom Institutu průmyslového designu „Dobrý design“.

V letech porevolučních působil jako designér a sochař na volné noze. Dlouhodobě je pedagogem na Střední uměleckoprůmyslové škole v Bechyni, kde své řemeslné a designérské dovednosti předává mladým zájemcům o obor. Pravidelně vytváří nové návrhy na Mezinárodních hrnkových sympoziích v porcelánce Dubí. Již dvakrát byl vyzván k účasti na nejstarší evropské Mezinárodní keramické sympozium v Bechyni (1992, 2012).

Od vysokoškolského absolutoria se paralelně věnoval na špičkové úrovni volné keramické plastice a sochařství. Již v mládí obdržel za svoji tvorbu významnou evropskou cenu Premio aquisto v soutěži Concorso Internazionale Ceramica d´ Arte v italském Gualdo Tadinu (1985). Často vystavuje nejen v Česku, ale také v zahraničí. Rovněž je členem Sdružení výtvarných umělců keramiků. V letošním roce jej čeká např. společná výstava s několika vybranými autory v Galerii Heller v německém Heidelbergu. Přijďte se podívat na nejaktuálnější tvorbu a potěšit se stylizovanými anděly, kočkami a dalšími keramickými plastikami.

Soška na větší fotografii se jmenuje Pištec (2014, kamenina, modelováno, glazováno, v.73 cm) a na menší pak Kočka (2013, kamenina, modelováno, glazováno, v.57 cm), foto: Milan Dostál.

 

Čtyřka v obraze
DSC03342 Vokálistky z Johannes Benzu pějí o světě řidičů kamionů. Sluníčko dětem příliš nesvítilo. lanovka lanová dráha na Petřín 001 DSC01574 U gilotiny, kterou používali nacisté, na lidi padá tísnivá atmosféra.
>

Kalendář akcí

  • Žádné události

Počasí

Miniaplikace na váš web
YoWindow.com Forecast by yr.no