Matějská pouť startuje na pražském Výstavišti již tento víkend

Již o tomto víkendu začíná proslulá Matějská pouť. Její brány se pomyslně otevřou na Výstavišti v Holešovicích již v sobotu 28. února 2015 v 10 hodin. První den pak vyvrcholí na Křižíkově fontáně v 18 hodin slavnostním ohňostrojem.

A co na návštěvníky čeká?

Zhruba 120 atrakcí. Kromě pouťové klasiky, tedy od malých řetízkových kolotočů, střelnic a houpaček, přes stále oblíbená autíčka a tajemné hrady, až po ruské kolo či tradiční horskou dráhu, i pořádná porce adrenalinových atrakcí.
Těm bude letos vévodit BIG TOWER, tedy 90 metrů vysoká věž, která odvážné napřed vyveze nahoru a umožní jim jako na kolotoči zajímavý výhled na Prahu, aby se pak volným pádem propadla o 80 metrů. Kdo beze ztráty cti a obsahu žaludku vydrží volný pád rychlostí zhruba 140 km/h a následné dobrždění s reverzním pohybem, tak už pro něj další atrakce budou jen procházkou růžovým sadem. Právě ze skupiny provozovatelů holandských atrakcí, kteří zde letos vlastně slaví i malé jubileum – 20 let na Matějské – pochází většina těch adrenalinově „nejvýživnějších“.
Další podrobnosti o letošní Matějské najdete v našem předchozím článku na odkazu ZDE , kde je i vše o vstupném, otevírací době, historii pouti a o atrakcích. My se zde nyní budeme věnovat jen tomu nejdůležitějšímu, co zaznělo na tiskové konferenci organizátora pouti – firmy Kočka s.r.o. – tento týden.

Bezpečnost návštěvníků především

František Šenold

František Šenold

Celá pouť, než se na atrakcích svezou první návštěvníci, projde tak zvanou závěrečnou kolaudací, která na podobných akcích v naší republice nebývá příliš zvykem a řadí tak Matějskou ke standardům obvyklým v západní Evropě. „Tomu předchází řada kroků, kde se zajímáme především o technické průkazy atrakcí,“ uvedl jednatel firmy Pragolet František Šenold, která již patnáctým rokem na Výstavišti dohlíží na technický stav provozovaných atrakcí. „Kromě toho důsledně kontrolujeme, aby všichni provozovatelé atrakcí měli pojištění odpovědnosti z provozu, čím chráníme nejen je, ale i návštěvníky,“ vysvětluje Šenold. Ostře se také hlídají platnosti různých revizí, pokud jsou k provozu některé z atrakcí potřebné (elektřina, hydraulika, tlakové nádoby a podobně). Stranou pozornosti kontrolorů nestojí ani samotné proškolení obsluhy, neboť většina problémů, které na atrakcích případně nastávají, mají za sebou lidský faktor. Samotná závěrečná kolaudace proběhne v pátek odpoledne a kromě Pragoletu jsou v kolaudační komisi i zástupci organizátora pouti, areálu, hasičů, hygieny a dalších.

Jak se na pouť dostanete

Tramvaj linky 24

Tramvaj linky 24

Pokud nechcete riskovat jízdu autem a plné parkoviště či problém s modrou zónou v Praze 7, tak je nejlepší dojet do zastávky Výstavišti Holešovice tramvají. Na výběr máte až do 19. března 2015 jen ze dvou linek – 17 a 24 (která zde má provizorní konečnou). Po tomto datu by se zde měla opět objevit i linka číslo 12. Do 19. března 2015 zde i pendluje náhradní autobus X24 od metra Nádraží Holešovice.
Když už budete stát před hlavní branou Výstaviště, tak se držte mírně vpravo a hned za vedlejším vchodem (směr k Velké sportovní hale – Tipsport aréna) už na vás budou čekat první atrakce a stánky. Největší porce zábavy ale na vás čeká až dole pod schody u Pyramidy. Zde je jedno, zda se vydáte vlevo ke Křižíkovým pavilonům a fontáně nebo půjdete rovně. Atrakce totiž lemují zhruba kilometrový okruh s několika odbočkami. Větší porce holandského veselí je situována spíše směrem ke Stromovce, klasika pak vzadu pod železniční tratí.

A jak to vypadá s cenami?

Václav Kočka

Václav Kočka

U atrakcí by měly být na zhruba stejné úrovni jako vloni. Když jsme procházeli areál, tak sice ještě cedulky na mnoha atrakcích nebyly, ale nejnižší ceny jsme zahlédli například u malých kolotočů a houpaček 25 -30 Kč. Méně mechanizované a elektrizované atrakce se pohybují okolo 40 až 60 korun. U adrenalinů se bude zřejmě začínat na 70 korunách a ty špičkové budou „stovku lízat z obou směrů“.
Zajímala nás samozřejmě cena toho největšího (i nejvyššího lákadla), ale zde jsme zatím nepochodili. Nestor všech Matějských, pan Václav Kočka, nám ale v pátek řekl, že již sice s Holanďany mluvil, ale ani on ještě cenu nezná. „Dnes máme volnou tvorbu cen a euro šlo dost nahoru, takže to, co si mohou dovolit doma, to tady asi nepůjde,“ dodal s úsměvem. Sám očekává, že by za BIG TOWER mohla být zpočátku nasazena cena vyšší a teprve zájem lidí provede korekci. Nechme se tedy v sobotu překvapit, zda uvidíme číslo okolo 200 korun nebo reálnějších 150 Kč či méně, a zda tedy i u kolotočů platí, že obrat plodí zisk…

10991560_811899495524702_8695441640091324724_o

Čtyřka v obraze
bus pruvod 038 DSC02665 DSC05972 Houpačky. Lavičky lákají jen kávu, ostatní si hrají. pop-up 004
>

Kalendář akcí

  • Žádné události

Počasí

Miniaplikace na váš web
YoWindow.com Forecast by yr.no