Zbavte se olověných trubek, jsou na to dotace

Na redakci Čtyřka žije se obrátilo několik čtenářů s tím, že někde slyšeli, že existuje kromě dotací na výměnu kotlů i dotace na výměnu olověných trubek ve starých domech. Zapátrali jsme a prakticky hned jsme byli úspěšní. Dotace existují, jen je třeba chvátat.

Dobrou zprávou pro majitele nemovitostí, kteří mají stále v domě rozvody vody z olověného materiálu je fakt, že mohou i letos požádat Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) o dotaci na jejich výměnu. Termín pro podání žádosti ale vyprší 16. února 2015, takže je potřeba neváhat.

Dotaci poskytuje MMR z Podprogramu podpora oprav domovních olověných rozvodů. Fyzické i právnické osoby mohou získat maximálně dvacet tisíc korun na jednu bytovou jednotku. „Zákazníky vyzýváme, aby v případě nutnosti, tuto možnost využili,“ říká mluvčí Pražských vodovodů a kanalizací (PVK) Tomáš Mrázek, který nás při hledání informací správně nasměroval. Podmínky pro čerpání dotace lze nalézt na webových stránkách ministerstva ZDE .

O dotaci mohou žádat:
– vlastník nebo spoluvlastník domu s domovními olověnými rozvody vody
– společenství vlastníků jednotek
– vlastník nebo spoluvlastník bytu v domě s domovními olověnými rozvody vody, ve kterém společenství vlastníků jednotek nevzniklo.

V metropoli jsou v současné době z olověného materiálu zhruba tři procenta všech přípojek. PVK se pravidelně věnují monitoringu vody z pohledu obsahu olova. „V uplynulém roce jsme nezachytili ani jeden vzorek, který by překročil povolený limit olova v pitné vodě. Ten činí deset mikrogramů na litr,“ zdůraznil Mrázek. „Dlouhodobě se obsah olova v pitné vodě z pražské vodovodní sítě pohybuje hluboko pod stanoveným limitem,“ dodal.

Čtyřka v obraze
DSC06450 bus pruvod 049 Hehe, prý nesmíme být bez vodítka. Jejich páníčci občas tolik ne. lanovka na petřín 109 Poctu vzdala i ministryně spravedlnosti Helena Válková.
>

Kalendář akcí

  • Žádné události

Počasí

Miniaplikace na váš web
YoWindow.com Forecast by yr.no