Staroměstská radnice má návštěvnický rekord

Útrobami dominanty Staroměstského náměstí prošlo v loňském roce neuvěřitelných 739 tisíc turistů. Po nepřesně spočitatelném Pražském hradě, nespočitatelném Karlově mostě je tak zřejmě nejnavštěvovanější historickou památkou v metropoli. Mírně to ale kazí fakt, že drtivá většina návštěvníků vyrazila pouze na věž.

Nejvíce se kustodi a personál Staroměstské radnice musel otáčet v srpnu, kdy sem zavítalo na 73 tisíc turistů, tedy přes 2300 denně, nejméně vytížený bývá většinou únor – vloni 40 tisíc návštěvníků. V meziročním srovnání toto „poutní“ místo přilákalo navíc dalších 50 tisíc lidí.
Tak neváhejte, v rámci toulání se Prahou její návštěva určitě stojí za to. Vašemu rozhodování může napomoci i fakt, že zde myslí i na handicapované návštěvníky. Radniční věž, jako jedna z mála pražských dominant, totiž nabízí bezbariérový přístup. Z přízemí do třetího patra je možné vyjet výtahem. Následně je k dispozici pojízdná plošina, na kterou navazuje další výtah přímo uvnitř věže. Historické sály bezbariérový přístup bohužel nemají.

„Výsledky jasně ukazují, že je Staroměstská radnice jedním z nejpopulárnějších cílů turistů v Praze. Po Pražském hradě a ZOO je tak turisticky nejvytíženějším objektem. Výsledek reflektuje nejen atraktivitu zdejších historických sálů a vyhlídky z věže, ale také kvalitu služeb, které turistům poskytujeme,“hodnotí výsledky ředitelka Prague City Tourism Nora Dolanská.

Návštěvníci si mohou zvolit ze dvou prohlídkových okruhů. První z možností je individuální výstup na 69,5 metrů vysokou středověkou věž, která skýtá jeden z nejkrásnější výhledů na historické jádro města. Druhou variantou je pak prohlídka s průvodcem. Zahrnuje gotickou kapli z konce 14. století, ze které je možné zblízka spatřit figury apoštolů orloje, primátorský salónek, cennou radní síň s výpravnou architekturou a výzdobou, secesní Brožíkův sál, dnes sloužící ke slavnostním aktům městské reprezentace, a Jiříkovu síň. Součástí komentované prohlídky je i sestup do románsko-gotického podzemí radnice, které návštěvníky vrátí do doby počátků Starého Města pražského. Jednotlivé okruhy lze také různě kombinovat.
Vstupné na věž pro dospělého činí 110 korun, prohlídka historických interiérů stojí 100 korun. Komplexní vstupenka pak vyjde na 160 korun. Pražané a držitelé karty Opencard mají při vstupu na věž slevu na 99 korun, podobně mohou ušetřit i děti a důchodci (odstupňovaně podle věku). Existuje i rodinná vstupenka (2+max. 4), která vyjde na 210 korun. Podrobné informace o věži i radnici, vstupném, historii a dalších zajímavostech najdete na odkazu ZDE .

DSC06977

DSC06815

Čtyřka v obraze
Vlajka vzhůru poletí! IMG_2337 (2) bus pruvod 048 DSC01646 bus pruvod 014 Zelená džungle.
>

Kalendář akcí

  • Žádné události

Počasí

Miniaplikace na váš web
YoWindow.com Forecast by yr.no