Ještě v neděli je možné na vlastní oči spatřit Kodex vyšehradský

Vystavení unikátního rukopisu, kterým bezesporu Kodex vyšehradský je, přilákalo do pražského Klementina v prvním ze dvou výstavních dní 2593 milovníků historie. Pokud máte zájem i vy se pokochat toto památkou na vlastní oči, tak máte šanci ještě v neděli 1. února 2015 od 7 do 19 hodin.

„Z počtu návštěvníků jsem nadšený! A kdo to v sobotu nestihnul, tak má šanci ještě v neděli,“ říká generální ředitel Národní knihovny ČR Tomáš Böhm s tím, že vstup na výstavu je zdarma, což se ale projevuje trošku delší frontou. „Věřím ale, že to milovníky literatury a historie neodradí,“ dodává ředitel.

Kodex je unikátním románským rukopisem. Jedná se o nejstarší rukopisnou památku, kterou okolnost jejího vzniku pojí s českým prostředím. Touto okolností byla korunovace knížete Vratislava II. prvním českým králem dne 15. června 1086. Kodex vyšehradský je proto také někdy nazýván Korunovačním kodexem. Vratislav II. kodex zařadil do svých sbírek na Vyšehradě, kde sídlil, odtud tedy jeho přídomek vyšehradský. Rukopis obsahuje 108 pergamenových listů, přičemž 26 stran je zdobeno obrazy evangelistů, genealogií rodu Kristova, čtyřmi předobrazy ze Starého zákona a christologickým cyklem o 29 výjevech. Na foliu 68r je iniciála „D“ zahajující čtení na den sv. Václava, což dokládá bohemikální charakter této památky.

Čtyřka v obraze
DSC01596 DSC01685 Maják hýří rudou. Střední kategorie - do 49 let. bus pruvod 054 Nejlepší z nejlepších!
>

Kalendář akcí

  • Žádné události

Počasí

Miniaplikace na váš web
YoWindow.com Forecast by yr.no