NENECHTE SI V ZIMĚ ZAMRZNOUT VODU, I VODOMĚRY JSOU K TOMU NÁCHYLNÉ

I když to zatím na pořádnou zimu nevypadá, tak do jara je stále ještě několik měsíců, během kterých se může přihodit cokoliv. Když udeří mrazy, tak pak už bývá na ochranu vody před zamrznutím pozdě a jistě tušíte, jaké to je být najednou bez vody a shánět opraváře.

Když vynecháme průvodní trable s netekoucí vodou, tak často velmi nepříjemné bývá i odstraňování závady. Samotné vodovodní potrubí je sice v zemi ukládáno do tak zvané nezámrzné hloubky, ale některé jeho prvky chladu vystaveny být mohou, a pak už je jen otázka, jak moc a jak dlouho bude mrznout, aby se něco stalo. No, a kopání do zmrzlé země či opravy popraskaného potrubí ve zdi nejsou žádný med.


 Tomáš MrázekJedním z míst, kde by mohlo k nepříjemnému zamrznutí dojít je i samotný vodoměr. Zeptali jsme se proto mluvčího společnosti Pražské vodovody a kanalizace (PVK) Tomáše Mrázka, na co by si měli dát lidé pozor.

Pravá Praha: Jsou případy, kdy zamrzne vodoměr časté?
Tomáš Mrázek: 
I když častěji lidem v domech zamrzají jiná místa vodovodního potrubí, tak zamrznutí vodoměru není žádnou výjimkou. Jen za minulou zimu jsme kvůli nedostatečné ochraně museli vyměnit na pět set vodoměrů.

Pravá Praha: Je v případě zamrznutí vodoměru jeho výměna nutná?
Tomáš Mrázek: 
Když pomineme otázky velmi pravděpodobného poškození plomby na něm samém i na jeho připojení k potrubí v případě jeho rozmrazování, tak si musíme uvědomit, že jde o citlivé měřicí zařízení. Jeho poškození je tedy víc než pravděpodobné. Zde bych rád připomněl, že pokud dojde k poškození vodoměru vinou špatné tepelné ochrany, tak si klient náklady na jeho výměnu hradí sám.


Šachty s vodoměry vypadají nenápadně.Pravá Praha: Jak by tedy měli své vodoměry lidé chránit?
Tomáš Mrázek: 
Pokud má zákazník vodoměr umístěn ve venkovním prostoru, nejčastěji ve vodoměrné šachtě, doporučují PVK nad něj dát krycí vrstvu izolačního materiálu. Tu může tvořit třeba silnější polystyrenová desku, kterou je vhodné připevnit na spodní plochu víka venkovní vodoměrné šachty. Další možností je izolační vata, ale nikoliv skelná a také se dá použít plastový pytel naplněný drceným polystyrenem či podobnou hmotou. Na izolace ale nepoužívejte materiál, který podléhá hnilobě. Venkovní šachtu je nutné i pečlivě uzavřít a upravit její vstup tak, aby nemohla být zaplavena povrchovou vodou.

Pravá Praha: A jaké jsou možnosti, pokud mám vodoměr třeba ve sklepě v domě?
Tomáš Mrázek: 
Uvnitř obydlí je třeba chránit potrubí vystavené mrazu stejně jako vlastní vodoměr pomocí doporučených izolačních materiálů. Možné je i omotání potrubí topným kabelem. V případě delší nepřítomnosti, je-li to možné, by neměli vlastníci nemovitostí vypínat během mrazů úplně své topení. Zde je vhodné i uzavřít uzávěr před vodoměrem a vyprázdnit potrubí za ním. V případě sklepů a dalších běžně přímo nevytápěných prostor by také lidé neměli zapomínat na to, že v případě mrazů může i malé zapomenuté otevřené okénko nadělat hodně škody.

O společnosti PVK
Pražské vodovody a kanalizace, a. s., provozují vodohospodářskou infrastrukturu hlavního města Prahy. Zabývají se výrobou a distribucí pitné vody a odváděním a čištěním odpadních vod. Kromě své hlavní činnosti společnost také zajišťuje havarijní opravy vodovodních a kanalizačních sítí, zákazníkům nabízí průzkum a měření stokové sítě, laboratorní analýzy, realizaci přípojek, vyhledávání skrytých poruch, deratizaci a další činnosti. PVK je členem skupiny Veolia Voda.

zdroj: pravapraha.cz

Čtyřka v obraze
bus pruvod 054 DSC01678 Přijela i Česká televize, jak všichni několikrát slyšeli. Starostův krátký proslov, slíbil pergolu. Přemopslíkováno. DSC01621
>

Kalendář akcí

  • Žádné události

Počasí

Miniaplikace na váš web
YoWindow.com Forecast by yr.no