Co se pravidelně objevuje před volbami? Vzpomeňte si na Kubiceho zprávu

Před volbami, a to i komunálními, se PR kampaň nezastaví před žádnou hranicí. Nevěřte proto každému pamfletu, který se vám objeví ve schránkách, příkladů z minulosti bylo už dost.

Nejznámější pokus ovlivnění voleb v České republice je jistě „uniklá“ zpráva tehdejšího šéfa Útvaru pro odhalování organizováného zločinu (ÚOOZ) Jana Kubiceho, který se po pár letech stal ministrem vnitra za vlády Petra Nečase. Mluvilo se v ní i o bývalém předsedovi sociálních demokratů Jiřím Paroubkovi a do médií se dostala čtyři dny před volbami, které následně ČSSD prohrála.

Dalším příkladem může být nahrávka, která se objevila dva dny před volbami na Slovensku v roce 2010. Na ní údajně mluvil Robert Fico, který tak „potvrdil“ černé financování jeho strany Smer-SD.

V paměti jistě máte i první přímé prezidentské volby v České republice, zvláště pak jejich druhé kolo, ve kterém vyhrála současná hlava státu Miloš Zeman. Před nimi se objevilo mnoho znaků manipulativní kampaně a lží. O platnosti voleb musel rozhodovat Nejvyšší správní soud (NSS), který se nakonec dobral k názoru, že šlo opravdu o lži. „V posuzovaných případech šlo konkrétně především o inzerát otištěný v deníku Blesk v první den druhého kola volby a dále o šíření nepravdivých informací o vystěhování paní Bílé ze zámeckého bytu v Čimelicích, o údajné podpoře Bernda Posselta protikandidátovi Karlu Schwarzenbergovi či o pokusy spojovat rodinu kandidáta s fašistickým a nacistickým hnutím. Soud shledal, že se v těchto případech opravdu jednalo o nepravdivá tvrzení i lži,“ říkala tehdy mluvčí NSS Sylva Dostálová.

Nesnažíme se jakýkoliv z těchto předvolebních skandálů snižovat, ani hodnotit jeho obsah, je však velmi podivné, že se podobné informace dostanou na veřejnost vždy až těsně před hlasováním o nových vládách a zastupitelstvech.

 

Nesnažíme se jakýkoliv z těchto předvolebních skandálů snižovat, ani hodnotit jeho obsah, je však velmi podivné, že se podobné informace dostanou na veřejnost vždy až těsně před hlasováním o nových vládách  a zastupitelstvech.

Čtyřka v obraze
DSC01593 Jaroslava Křupalová, Martin Píša a Pavel Caldr při pietním aktu. Dominikánský dvůr. DSC01563 bus pruvod 010 Na sokolníkovi a jeho dravci mohly děti oči nechat.
>

Kalendář akcí

  • Žádné události

Počasí

Miniaplikace na váš web
YoWindow.com Forecast by yr.no