Zemřel čestný občan Prahy 4, filmový architekt Karel Černý

Ve věku 92 let zemřel minulý týden v pátek filmový architekt Karel Černý, čestný občan Prahy 4. Černý spolupracoval na desítkách filmů a inscenací jako Cesta do pravěku, Král Šumavy či Hoří, má panenko. Podílel se rovněž na televizním seriálu Hříšní lidé města pražského.

Prvním filmem Karla Černého byl celovečerní Jeden ze štafety o Emilu Zátopkovi, poté pracoval na pěti filmech s Karlem Kachyňou, mj. na slavném filmu Král Šumavy, mezi tím natočil s Karlem Zemanem ještě slavnější Cestu do Pravěku, na svou dobu film světového formátu, který sklízel mezinárodní úspěchy.

V roce 1963 se Karel Černý poznal s Milošem Formanem a počínaje filmem Černý Petr spolupracoval na všech Formanových filmech, které slavný režisér natočil ve své vlasti – Láskách jedné plavovlásky, Hoří má panenko a v roce 1983 na legendárním Amadeovi – ten získal celkem 8 prestižních Oskarů, Karel Černý je jeho držitelem za scénografii.

Od roku 1965 přednášel filmovou scénografii na DAMU, v roce 1970 v době normalizace byla jeho pedagogická činnost přerušena z politických důvodů.

Karel Černý spolupracoval také s Jaroslavem Papouškem na slavné trilogii o Homolkových, za své mistrovské filmy považuje Polákovy Nebeské jezdce a Sirového Smuteční slavnost. Podílel se také na velmi úspěšných filmech Marie Poledňákové Jak vytrhnout velrybě stoličku a Jak dostat tatínka do polepšovny. 

Rozsah umělecké tvorby akad. arch. Karla Černého je skutečně mimořádně rozsáhlý, proto shrnutí na závěr: celkem se podílel na 74 celovečerních filmech ve Filmovém studiu Barrandov, 27 celovečerních filmech pro Českou televizi, 7 zahraničních filmech, 101 televizních inscenacích, 21 seriálech pro ČT, 64 středometrážních filmech, 133 československých a českých a 14 zahraničních reklamách, 14 divadelních inscenacích, 14 estrádách a 5 výstavách. Svůj poslední film, Podzimní návrat, uskutečnil v roce 2000 v česko-řecké koprodukci.

Čtyřka v obraze
bus pruvod 052 Starostův proslov. kontaky2 Poklonit památce se přišli i zástupci politických vězňů. bus pruvod 045 bus pruvod 002
>

Kalendář akcí

  • Žádné události

Počasí

Miniaplikace na váš web
YoWindow.com Forecast by yr.no