Známé vykopávky budou do konce srpna v Praze

Věstonickou venuši, hlavu Kelta nebo meteority z Opavy – Kylešovic máte ode dneška do středy 27. srpna možnost vidět v pražské budově Národního muzea na Vinohradské ulici.

Muzea z Prahy, Brna a Opavy se rozhodla poslat na turné jedny ze svých největších skvostů, které opouštějí depozitáře jen při zcela výjimečných příležitostech.

Hlava Kelta z Mšeckých Žehrovic je jednou z ikon sbírek árodního muzea a vlastně i keltského umění vůbec. Byla vytvořená zřejmě koncem 3. či počátkem 2. století před Kristem a svým provedením představuje nejdokonalejší dílo mezi obdobnými sochami.

Věstonická venuše, která normálně sídlí v jihomoravské metropoli, patří mezi nejvzácnější umělecké poklady z období téměř před 30 000 lety, kdy osídlení Moravy představovalo vrchol kulturního vývoje v rámci celé Evropy.

Železné meteority z Opavy-Kylešovic jsou unikátní především díky tomu, že byly nalezeny v sídlišti paleolitických lovců jehož stáří je datováno do doby před 18 000 lety.

Výstava již byla v Opavě, na konci srpna se přesune do Brna, které bude vykopávky hostit během září. Akce je součástí projektu Strážci paměti: 200 let muzejnictví v České republice tak zavítá do všech sídelních měst tří nejstarších muzejních institucí, které postupně v průběhu let 2014–2018 oslaví 200 let od založení.

Čtyřka v obraze
Pan cukrář je ve vatě. DSC01598 DSC06526 Kostel sv. Prokopa v Braníku. bus pruvod 039 lanovka lanová dráha na Petřín 001
>

Kalendář akcí

  • Žádné události

Počasí

Miniaplikace na váš web
YoWindow.com Forecast by yr.no