Prchal (Zemský pivovar): Celé léto jsme mluvili s Branickými, rekonstrukci Dominikánského dvora chtějí

Už zítra má jednat zastupitelstvo městské části Praha 4 o smlouvě se Zemským akciovým pivovarem, jenž by mohl zrekonstruovat Dominikánský dvůr v Braníku, ve kterém by vařil své pivo. Jednatel pivovaru Pavel Prchal zorganizoval během letních prázdnin dvacet prezentací plánu své firmy a doufá, že zastupitelé smlouvu schválí a výroba piva se tak vrátí na Prahu 4. Záměr na vybudování pivovaru zastupitelstvo odkývlo již na konci června, nyní se měly dořešit pouze sporné body ve smlouvě. Pivovarníka, profesí však stavbaře, se nám podařilo odchytnout na jeho poslední prezentaci přímo v budově Branického dvora.

Rada městské části nakonec ke smlouvě nedala souhlasné stanovisko, proč se tak stalo?

My jsme jednali o jednotlivých článcích smlouvy ještě před jednáním rady a dohodli jsme se na nějakých sporných bodech a dosáhli jsme určitého konsensu. Proč nakonec nedala doporučení nevím. Zřejmě v duchu usnesení zastupitelstva deleguje finální rozhodnutí na nejvyšší orgán. Celou dobu říkáme, že si nemůžeme nechat mluvit do ekonomické části kontraktu. Pokud má kdokoliv nějaký námět k ekonomické části, tak bohužel nebo bohudík nemůže vznášet jenom kritiku, která je líbivá, ale musí říct i to b. A to jak postupovat jinak. Nabídli jsme nájemné něco pod 50 milionů korun v rámci 50 let a zaplatíme celou rekonstrukci. A po padesáti letech nám budou peníze, které do rekonstrukce vložíme, vrácené prostřednictvím slev na nájmu.

Kdyby jste investoval 1000 korun s 10procentním úrokem na 50 let, dostanete částku přes 100 tisíc korun. tedy více než 100násobné zhodnocení.

My budeme čekat na vrácení investice do cizího majetku s 0procentním úrokem. Vlastně Praze 4 půjčíme bezúročně na rekonstrukci.

Jednali jste kromě veřejných prezentací i s občanskými iniciativami, které v Braníku jsou?

Byl jsem velmi překvapen tím, že občanská iniciativa Náš Braník a další s námi odmítly jednat. Žil jsem v představě, že je to pro mě partner a že pokud dokážeme s ními a občany najít konsensus v jednotlivých bodech, pak by ho Praha 4 měla zakomponovat nájemní smlouvy tak, jak by měl úředník sloužit lidu. Nicméně písemnou formu odmítla komunikovat a vyjádřila se, že nezastupuje žádné občany. A prý pokud občané chtějí, tak se k nim pouze přidává. V tu chvilku jsme ztratili partnera a proto jsme zvolili přímý kontakt s Branickými. Uspořádali jsme prezentace a šli jsme mezi přímo mezi lidi.

Dnes od občanských iniciativ očekáváme další rádoby profesionální a ekonomické pohledy a připomínky k návrhu smlouvy. Pokud by chtěli konstruktivně přispět k rekonstrukci, určitě by neodmítali dialog s investorem, který aktivně jedná a veřejně se prezentuje. Takto jsou jejich názory pro nás nečitelné a nepochopitelné. Řekl bych dokonce nestandardní ve slušné společnosti.

Už máte za sebou dvacet prezentací, kolik lidí myslíte, že se vám povedlo oslovit?

Bylo to různé. Přiznám se, že někdy přišlo cíleně jenom 10 lidí, někdy 60. Když to shrnu, tak jsme mohli mluvit tak s 500 lidmi.

A cítíte podporu, nebo jsou místní spíše skeptičtí?

Já jsem nezaznamenal jediné ne. Takže ano, máme velmi pozitivní ohlasy. A z místních jsem naopak spíš nadšený. Je z toho vidět, zvláště u starších lidí, kde selský rozum převažuje, že mají zájem, aby se Dominikánský dvůr konečně opravil. Aby po 20 letech, kdy ležel ladem, nepřišlo dalších dvacet let, kdy se s ním nic dít nebude. Dnes se všechny otázky vkládají do jediné … kdy už to bude.

Mluvili jste i s jednotlivými zastupiteli, kteří by měli o smlouvě rozhodovat?

Jednali jsme s šéfy politických klubů, kteří jsou většinou i zastupitelé. A také s předkladatelem návrhu panem starostou Caldrem a s některými odbornými kluby. Chtěli jsme jednat právě s tou občanskou iniciativou Náš Braník, kde jsme nebyli vyslyšeni.  Ale současný stav je pro nás v tuto chvilku dostačující. Odpracovali jsme si náš komunální názor a teď jenom počkáme na rozhodnutí zastupitelů.

Slíbily vám některé politické strany podporu?

Z hlediska záměru určitě ano, ale byly slyšet nějaké obavy, že by se stavba například stala nedokončenou. Víte, tady jsou nějaká pravidla, která nám stanoví státní správa nebo samospráva v rámci stavebního řízení. Může říct začněte od střechy, přidejte střechu. Jakýkoliv zásah do této nemovitosti pak lze časovat tak, aby stavba poškozená nebyla. Ale máme dvouletou lhůtu, abychom prokázali finanční prostředky pro celou rekonstrukci, jinak nám může městská část nájemní smlouvu vypovědět. Ale hlavně – jak ještě lze více poškodit tento chátrající objekt? Nejvíce ho poškodíte, když v něm nebydlíte nebo neprovozujete žádnou činnost. Nevětrá se, poté začne plesnivět nejdříve dřevo pak vše ostatní … nemluvím o statice. Zub času se podepisuje i na ní.

Během prezentace jste říkal, že by se akcionáři pivovaru mohli stát i běžní lidé – je to záměrem firmy?

Původně to nebylo záměrem. Chtěli jsme, aby akcionáři byli majitelé hospod – hostinští. Ale vzhledem k dotazům a připomínkám občanů velmi reálně uvažujeme, že vyčleníme část akcií a umožníme občanům, kteří mají zájem, aby vložili peníze do akcií Zemského pivovaru.

Ale je to v tuto chvilku v takovém surovém stavu – plánovali jsme prezentace a spoustu dalších jiných věcí – architektonické návrhy například. A vedle toho jsme prodávali zemské pivo. Ale myslím, že do konce října, jestliže zastupitelstvo rozhodne pro, bychom měli mít hotovou verzi, jakým způsobem by to mělo jít udělat.

Pokud zastupitelstvo zamítne smlouvu nebo se bude snažit termín odsunout, jaké budou vaše další kroky?

Pro nás je termín zastupitelstva 27.8. rozhodující datum. Pokud budeme mít nesouhlasné stanovisko, tak se budeme stěhovat jinam – buďto na jiné místo, které máme předjednané, ale kde jsou nyní jednání pozastavená, anebo půjdeme do stavby na zelené louce a zde nevylučuji, že by mohlo jít o Braník.

Podle prezentace má stavba na zelené louce největší propracovanost a i ekonomicky je pro vás nejvýhodnější…

Stavba na zelené louce je nejjednodušší – tady je pivovar s takovou kapacitou, stavební firmo udělej mi návrh a výkresy.  Technologická firma pak řekne ano, toto je pro nás vhodné a je to věc jednoho měsíce. Ekonomické důvody nemusím vysvětlovat, rekonstrukce je vždycky finančně  náročnější.

A na závěr – co na to říká vaše žena, že jste byl teď dvacetkrát během krátké doby v Praze na prezentacích?

Je tu se mnou, což je důkazem, že mám její největší možnou podporu.

Čtyřka v obraze
lanovka na petřín 109 Basákovi je trochu horko. DSC01668 DSC01685 Maják hýří rudou. Jak se lépe unavit než ve skákacím hradu?
>

Kalendář akcí

  • Žádné události

Počasí

Miniaplikace na váš web
YoWindow.com Forecast by yr.no