FOTO: Vedení radnice vzpomínalo na děti padlé v roce 1968

Vzpomínku na Karla Pariška a Karla Němce, dva patnáctileté chlapce, kteří zemřeli v roce 1968, oživilo dnes vedení radnice Prahy 4, když na pietním místě v Podolí pověsil starosta Pavel Caldr věnec.   Spolu s ním se pietního okamžiku zúčastnil i radní Martin Píša a čestná občanka Prahy 4 Jaroslava Křupalová.

Posledním dnem v životě chlapců byl 24. srpen, kdy se oba učňové pohybovali v centru Prahy. Domů se vraceli dodávkou, řidič Karel Šárka jim nabídnul svezení. Okolo deváté hodiny večer chtěla vůz zastavit sovětská hlídka. Protože řidič podle Sovětů nereagoval dostatečně rychle, začali okupanti střílet na automobil. Zasaženi byli všichni cestující, Němce trefily kulky do srdce a do hrudníku, Parišek zemřel na průstřel hlavy. Řidič byl postřelený na rukou. Sovětští vojáci následně neposkytli nikomu pomoc, jenom řidiči vzali doklady.

Záchranku si tak musel Šárka zavolat sám. Na místě tragédie je umístěná pamětní deska, kterou ale komunisté nechali za normalizace odstranit. Po Sametové revoluci byla obnovená, můžete ji vidět na Podolském nábřeží na domě s č.p. 14.

Během sovětské okupace zemřeli i další občané Prahy 4, například Miroslav Málek, kterého spolu se čtyřmi dalšími lidmi usmrtily střepiny z vybuchujícího tanku kousek od budovy Československého rozhlasu.

Čtyřka v obraze
DSC04580 DSC01641 pop-up 005 Zpěvák v akci. Poctu vzdala i ministryně spravedlnosti Helena Válková. Starosta se baví s paní Křupalovou, která je zároveň předsedkyní Českého svazu bojovníků za svobodu na Praze 4.
>

Kalendář akcí

  • Žádné události

Počasí

Miniaplikace na váš web
YoWindow.com Forecast by yr.no