Za 3 roky přibylo v Praze 10 km pruhů pro autobusy

Připadá vám, že se do práce nebo školy dostáváte rychleji než před pár lety? Je to možné, za poslední tři roky přibylo v Praze 10 km pruhů pro autobusy. Navíc se postavilo 30 světelně řízených křižovatek s preferencí pro tramvaje a na více než 60 dalších křižovatkách semafory upřednostňují také autobusy.

Pro autobusy funguje již už 31 km vyhrazených pruhů, z toho 22 km samostatných a 9 km společných s tramvajemi. Světelně řízených křižovatek, které upřednostňují autobusy, je celkem přes 180, tedy cca třetina všech semaforů v Praze. Přibývají také společné zastávky tramvají a autobusů. Drobnějšími úpravami řadicích pruhů nebo zlepšením výjezdu ze zastávek se také zvyšuje plynulost provozu autobusové dopravy, která je předpokladem úspěšného fungování sítě tzv. metrobusů, neboli autobusových linek s krátkými intervaly. „Po téměř dvou letech od zavedení metrobusů se na některých linkách výrazně zvýšila poptávka – například na lince 118, která nově spojuje oblast Prahy 4 se Smíchovem, se za necelé dva roky zvýšil počet cestujících o 139 %,“ doplňuje Pavel Procházka, pověřený řízením ROPID.

Tramvajím je zlepšován průjezd Prahou především díky preferenci na světelně řízených křižovatkách. Z celkových 243 křižovatek mají tramvaje přednost na 174 z nich, tedy cca 72 %. Praha je v preferenci tramvají jedním z nejpokrokovějších měst na světě. Tramvajím pomáhá v průjezdu úzkými ulicemi také oddělování tramvajového tělesa od vozovky podélnými betonovými tvarovkami, tzv. „bumlíky“, kterých je v ulicích položeno již skoro 11 km.

V poslední době se podařilo zlepšit preferenci tramvají například v ulici Dukelských hrdinů, ve Vršovicích nebo v oblasti Prašného mostu. Postupnou modernizací tratí se do konce letošního roku zlepší průjezd tramvají v oblasti Strašnic, Hostivaře nebo Břevnova.

Zlepšení pro autobusy nastalo v poslední době na metrobusové lince 125 (Jižní spojka), v oblasti Prašného mostu (společná zastávka Prašný most s tramvajemi, jízda po tramvajových kolejích), na Chodovské ulici (společná zastávka Teplárna Michle z centra s tramvajemi) nebo v ulici Na Strži (BUS pruh). V nejbližší době by měla být realizována preferenční opatření pro zlepšení spolehlivosti metrobusových linek 177, 183 a 195 ve východní části Prahy.

Preference MHD v Praze v číslech:

Čtyřka v obraze
Pustíš mě si hrát? Poháry pro nejlepší školy jsou již připravené. Celou show moderoval Honza Musil. Děti si oblíbily malování na obličej, nejvíc je bavily hororové motivy. Finální vzpomínková fotografie. bus pruvod 001
>

Kalendář akcí

  • Žádné události

Počasí

Miniaplikace na váš web
YoWindow.com Forecast by yr.no