V Praze jsou čtyři nové semafory s odpočítáváním času

U Čechova mostu a v Korunní ulici na přechodu pro chodce u Sázavské a na křižovatce s Kladskou ulicí se začátkem července objevily nové odpočítávadla času na přechod.

„Informace z odpočtového návěstidla by měla snížit riskantní chování chodců a zajistit tak větší bezpečnost provozu. Chodec dostává informaci, kolik času mu zbývá do konce signálu a to mu dává další možnost pro jeho vhodné rozhodnutí,“ říká k opatření Ladislav Pivec, šéf Technické správy komunikací (TSK).

Odpočtová návěstidla mohou nově pracovat v dynamickém řízení světelného signalizačního zařízení a nabízejí dvě varianty zobrazování informací. První varianta zobrazuje chodcům poslední vteřiny signálu stůj před změnou na signál volno, který se zobrazuje po celou délku trvání volna. Druhá varianta zobrazuje pouze odpočet signálu volno po celou jeho délku. Návěstidla pracují i v řízení pomocí pevného plánu, kdy zobrazují zbývající čas do přepnutí signálu volno, nebo stůj.

„Rozhodnutí pro zvolení výsledné varianty bude záležet na vyhodnocení zkušebního provozu nové generace odpočtových návěstidel. Novinku můžete vidět na světelných křižovatkách u Čechova mostu a v Korunní ulici na přechodu pro chodce u Sázavské ulice a na křižovatce s Kladskou ulicí. Pevně věříme, že tento nový trend se dále rozšíří na ostatní zatížené přechody pro chodce v metropoli,“ dodal Pivec.

Odpočítadla je vhodné instalovat zejména v místech se zvýšeným pohybem chodců a již delší dobu jsou umístěna na šesti přechodech pro chodce, a to na dvou přechodech řízených křižovatek Legerova – náměstí I. P. Pavlova a Sokolská – náměstí I. P. Pavlova, na přechodu přes Křižovnickou ulici u Karlova mostu a na přechodu přes Dlouhou ulici na křižovatce s Revoluční ulicí, kde si na ně chodci zvykli.

Čtyřka v obraze
bus pruvod 051 bus pruvod 031 bus pruvod 005 Když vás bolí nožičky, pomůžou starší... DSC059491 DSC03628
>

Kalendář akcí

  • Žádné události

Počasí

Miniaplikace na váš web
YoWindow.com Forecast by yr.no