Policisté varují před zavirovanými mailovými soubory, můžou vám vysát konto

Přišel vám už mail, ve kterém po vás někdo chce zaplacení dluhu, o jehož existenci nemáte potuchy? Pak jste se možná stali terčem podvodníků, kteří chtějí prostřednictvím zavirovaných souborů vybrakovat vaše bankovní úspory.

„Zaznamenali jsme nárůst počtu případů lidí, jimž neznámí pachatelé odčerpávají z bankovních účtů nemalé finanční částky. Upozorňujeme na možné souvislosti spojené s infikováním počítačových zařízení, popřípadě tzv. chytrých telefonů, kam uživatelům obvykle přicházejí potvrzovací SMS od bank při provádění transakcí,“ řekla policejní mluvčí Jana Macalíková, podle které se policie vyšetřováním těchto případů zabývá.

Lidé většinou dostanou nevyžádaný mail, v jehož příloze je škodlivý kód.

Většinou jde o informace o nějakém dluhu, nebo o rychlém zaplacení pohledávky. „Skutečným cílem ale není pouze podvodné vylákání peněz. Pachatelé chtějí zejména přimět příjemce, aby otevřel přiložený soubor, který infikuje počítač škodlivým kódem. V tomto případě se jedná o tzv. „trojského koně“,“ doplnila mluvčí. Lidé, kteří takový mail dostali, by měli podle ní být maximálně opatrní a aktualizovat si antivirový program jak ve svém počítači, tak v mobilu.

Policie doporučuje, aby se lidé řídili pokyny své banky, ale v případě, že po vás bude chtít, abyste si do počítače nebo do telefonu stáhli nějakou aplikaci, neposlouchejte ji. Nejspíš půjde o další podvod. „Bankovní instituce takto nepostupují, mailem nebo v sms posílají pouze běžné informace například o zůstatcích na účtu. Nikdy ale touto cestou nenabízejí aplikace ani nezjišťují informace či hesla od klientů,“ uzavřela Macalíková.

Čtyřka v obraze
Před začátkem show. Starosta s radním instalují věnec. bus pruvod 056 lanovka 002 bus pruvod 012 Nově natřený maják.
>

Kalendář akcí

  • Žádné události

Počasí

Miniaplikace na váš web
YoWindow.com Forecast by yr.no