Kam na výlet v Praze? Střešovické muzeum MHD je nově otevřené po rekonstrukci

Po déle než půlroční uzavírce se muzeum MHD ve Střešovicích znovu otevřelo návštěvníkům, má i nový unikátní exponát – soupravu motorového a vlečného vozu, která prezentuje vzhled tramvají v období druhé světové války.

Za posledních šest měsíců prošla hala muzea rozsáhlou opravou s cílem zvýšit požární odolnost dřevěných konstrukcí krovů pocházejících z roku 1909. Původní nátěry byly odstraněné postupným otryskáním za pomoci drceného suchého ledu, konstrukce se přestříkaly novou barvou ve stejném odstínu, ale s protipožárními vlastnostmi. V případě dvou hal muzea se jednalo o ošetřenou plochu přesahující 7 tisíc metrů čtverečních. V plánu je protipožárním nástřikem ošetřit i třetí a čtvrtou halu

vozovny, a to pravděpodobně během příštího roku.

„Kromě konstrukcí krovů jsme celou budovu vymalovali i zevnitř. Návštěvníci se tedy mohou těšit na muzeum v nové podobě,“ řekl vedoucí jednotky Historická vozidla Milan Pokorný.

Vzhledem k vysoké prašnosti při odstraňování starých nátěrů bylo nutné všechny historické exponáty důkladně umýt. V první fázi byly nahrubo umyté zvenčí, pak následovalo ruční mytí interiérů historických vozů hromadné dopravy. Aź do konce července se budou všechny předměty leštit.

Autobusy v muzeu (foto DPP).

Autobusy v muzeu (foto DPP).

 

Staré tramvaje, autobusy a dokonce i trolejbusy doplnila souprava motorového a vlečného vozu, která prezentuje vzhled tramvají v období druhé světové války. Toto období dosud v Muzeu MHD nebylo zastoupeno žádným exponátem. Na první pohled se od ostatních vozů liší tím, že má v rámci protiletecké ochrany obyvatelstva modrou barvou zatemněná okna a na sobě německo-české orientace.

Muzeum MHD láká návštěvníky více než čtyřmi desítkami historických vozidel a mnoha dalšími exponáty, mezi něž patří modely, fotografie, historické dokumenty, jízdenky či plánky. Během loňské navštívilo muzeum více než 20 tisíc návštěvníků.

Koňka (foto DPP).

Koňka (foto DPP).

 

Čtyřka v obraze
pop-up 308 Dáme vítězům cenu, nebo ne? DSC01683 lanovka na petřín 114 lanovka na petřín 122 Zástupci místní radnice, starosta Pavel Caldr a jeho zástupce Jiří Bodenlos u pietní desky.
>

Kalendář akcí

  • Žádné události

Počasí

Miniaplikace na váš web
YoWindow.com Forecast by yr.no