Jste cizinec? Tak to si v pražských restauracích připlatíte, zjistila inspekce

Praha je rájem zlodějů, musí si myslet cizinci. Kromě kapsářů a „turba“ v taxíku okrádají zahraniční hosty i hospodští, jak zjistila při své mimořádné kontrole Česká obchodní inspekce (ČOI). Ve více než dvou třetinách kontrolovaných restaurací v centru Prahy narazili inspektoři na diskriminaci spotřebitele z důvodu národnosti, restauratéři jim namarkovali pěti až patnáctiprocentní příplatek za servis.

ČOI se vydala do třinácti restaurací, chyby objevila v devíti z nich. Prodávající ve všech těchto případech anglicky mluvícím spotřebitelům účtoval ke konzumaci tzv. servis (tip), jehož výše se pohybovala od 5 do 15 % účtované částky. Česky hovořícím spotřebitelům žádný takový příplatek účtován nebyl, i když kontrolní konzumace „cizinců“ a „našinců“ probíhala ve stejnou dobu. Nejvyšší přiúčtování „servisu“ bylo o 15 procent, což v konkrétním případě znamenalo o 90 korun vyšší účet.  Rozdíl v ceně, účtovaný spotřebiteli ve formě příplatku za servis, činil celkově u všech kontrolovaných konzumací 464 korun. Podle zákona  o ochraně spotřebitele musí být spotřebitel seznámen při objednávání vždy s cenou konečnou.

Při jedné z kontrol servírka při placení účtu „cizincem“ vrátila částku o 43 korun nižší. V  rámci provedených kontrol bylo také zjištěno v pěti případech nedodržení deklarované míry prodaných rozlévaných alkoholických nápojů, a to celkem o 50 ml, což ve finančním vyčíslení představovalo poškození spotřebitele o 113,75 koruny.

„Výsledky kontrol v restauracích v centru Prahy svědčí o tom, že někteří podnikatelé svým jednáním nejen porušují zákony a poškozují spotřebitele, ale zejména ohrožují dobré jméno poctivých podnikatelů a celé České republiky v zahraničí,“ upozorňuje ČOI, která chce v Praze kontrolovat restaurace průběžně po celý rok.

Čtyřka v obraze
První člověk nahoře! Jak jsem se dozvěděl, s tímhle mackem se do lidí nevjíždí, slouží k blokování ulic. lanovka na petřín 124 Už se to nese. DSC01656 Počasí oslavám přálo.
>

Kalendář akcí

  • Žádné události

Počasí

Miniaplikace na váš web
YoWindow.com Forecast by yr.no