Vzácní sokoli stěhovaví zahnízdili v Michli a v Malešicích

V Praze již sídlí dva páry vzácných sokolů stěhovavých, jedním z nich se může pyšnit Praha 4, kde ptáci obsadili speciální budky na komínu Pražské teplárenské v Michli. Druhý pár pak ornitologové viděli na komíně malešické spalovny, kde již spatřili i dvě mláďata.

„Tento pár sokolů se choval velmi tajemně a vzhledem k tomu, že samička je ještě mladá, jsme měli pochybnosti, zda hnízdění vůbec probíhá,“ řekl Dušan Rak z České společnosti ornitologické o malešických sokolech. Při poslední kontrole se ale podařilo ornitologům najít mláďata a dokonce je vyfotografovat.

Sokoli zahnízdili poprvé po deseti letech vloni v Michli, povedlo se jim úspěšně vyvést jedno mládě.

Oba páry využívají hliníkové budky, které do těchto míst instalovali ornitologové. Stejný typ, jako je na pražských komínech, se používá i v severních Čechách.

Každá lokalita, kde se sokoli uhnízdí, má velký význam pro stabilizaci tohoto druhu v České republice, protože i když se jejich počet pomalu zvyšuje, je jich u nás zatím jen okolo 60 párů.

Sokol stěhovavý je vzácný a ohrožený druh ptáka, který před několika desetiletími vyhynul skoro v celé Evropě. Bohužel mu navíc stále ubývá vhodných nerušených lokalit v přírodě, kde by mohl hnízdit.

Čtyřka v obraze
Při pietním aktu se vzpomínalo jak venku před věznicí, tak i v jejích prostorách. lanovka lanová dráha na Petřín 002 Poctu vzdala i ministryně spravedlnosti Helena Válková. Show může začít! DSC02627 lanovka lanová dráha na Petřín 007
>

Kalendář akcí

  • Žádné události

Počasí

Miniaplikace na váš web
YoWindow.com Forecast by yr.no