Vstup do podolského Muzea pražského vodárenství bude v neděli zadarmo

Zajímají vás čerpací stroje, vodoměry a vše, co souvisí s historií pražských vodovodů? Pak můžete v neděli 8. června využít možnosti vstoupit do Muzea pražského vodárenství, který bude u příležitosti 101. ročníku Primátorek zdarma.

Muzeum otevře své brány od 10 do 17 hodin, návštěvníci v něm kromě čerpacího stroje klatovské vodárny z roku 1830 nebo vodovodního potrubí z antického období naleznou i novinky. „Expozice jsme rozšířili o nové panely seznamující návštěvníky s projektanty Podolské vodárny, pány Engelem a Hacarem, a doplnili fotografiemi z doby výstavby této významné stavby industriální architektury. Na dalších panelech se návštěvníci mohou seznámit s technickými parametry vodáren v Káraném a na Želivce, které dnes zásobují pražskou aglomeraci,“ pochlubil se mluvčí Pražských vodovodů a kanalizací (PVK) Tomáš Mrázek.

Historie Muzea pražského vodárenství sahá až do roku 1952, kdy první návštěvníci zamířili do suterénních prostor v tehdejším sídle Pražských vodáren na Národní třídě. Do areálu vodárny v Podolí se přestěhovalo v roce 1996. O rok později byla expozice s výstavní plochou o rozloze 800 m2, s depozitáři a přednáškovým sálem slavnostně otevřena.

Ve sbírkách se dají nalézt skutečné skvosty – část hradního vodovodu z doby Rudolfa II. či model čerpacího soustrojí z rukou českého vynálezce Josefa Božka. Zároveň jsou v něm pro děti připravené interaktivní hry na moderních dotykových obrazovkách.

Muzeum vloni navštívilo přes deset tisíc návštěvníků z České republiky i ze zahraniční mimo jiné z Francie, Německa, Velké Británie nebo USA.

Čtyřka v obraze
Zelená džungle. Při běhu s míčkem děti spíše chodily. Asi vítr, ne? DSC01620 Centrum substituční léčby Remedis. Některá graffiti nevypadají zle.
>

Kalendář akcí

  • Žádné události

Počasí

Miniaplikace na váš web
YoWindow.com Forecast by yr.no